Piękne kolory, niepowtarzalny smak i szerokie zastosowanie - to tylko kilka ich cech. Sięgajmy po nie teraz, gdy cena jest bardzo niska, a świeżość produktu najwyższa.

Na rynku znajdziemy białe i zielone szparagi. Legenda głosi, że we Włoszech i w Ameryce spotkać można także fioletowe ich odmiany. Na wyspach bardziej popularne są zielone - i dobrze. Według mnie smakują lepiej, bardziej kuszą i mniej z nimi pracy... Białe szparagi także są pyszne, lecz jednak więcej z nimi zachodu.

Z kolei rabarbar kojarzy mi się zawsze z nadejściem ciepłych dni... Jest to warzywo bardzo niedocenione, tm bardziej, że dla większości to tylko kwaśny kompot z farfoclami w środku. Ciekawostką jest, że na całym świecie rabarbar uznawany jest za warzywo. Tylko w USA jest owocem, gdyż - jak stwierdził sąd - używany jest do przetworów i deserów i takie zakwalifikowanie mu się należy.

Ja nie będę dyskutowała - ważne jest, iż rabarbar znakomicie urozmaica wiosenne menu - i tego się będę trzymała.

  Szparagi Rabarbar
Jak kupować?

Nie powinny być zwiędnięte a końcówki nie mogą być suche. Łuski powinny być zamknięte a kupując je, należy zwrócić uwagę, czy leżą w chłodnym miejscu.

Kupując rabarbar wybieraj łodygi sprężyste i dobrze wybarwione. Intensywnie czerwone są mniej kwaśne i mają malinowy posmak. Unikajcie pędów miękkich i popękanych

Przechowywanie

Szparagi owinięte w wilgotną ściereczkę można przechowywać do 3 dni w lodówce.

Rabarbar można przechowywać w lodówce owinięty w wilgotną ściereczkę. Można go także zamrażać.

Przygotowanie

Białe szparagi obieramy (od góry do dołu, bez główki) podczas gdy zielonych obierać nie trzeba. W obu przypadkach należy ułamać zdrewniałe końcówki (wystarczy złapać oba końce szparaga i wygiąć go - końcówka, która zostanie odłamana nie nadaje się do zużycia - ale jest idealna do wywaru na zupę)

Łodygę obiera się z liści i ze skórki. Liście można wyrzucić (do niczego się nie przydadzą) a łodygę pokroić na mniejsze kawałki.

Gotowanie

Jeśli jesteś naprawdę wielkim smakoszem szparagów, warto zaopatrzyć się w wysoki, cienki garnek, przeznaczony tylko do ich gotowania. Ja uważam to za stratę pieniędzy i miejsca w szafce, dlatego też wybieram bardziej ekonomiczną opcję - ugotujcie je w zwykłym garnku na leżąco. Warzywa zalać należy wodą, lekko posolić i dodać odrobinę cukru, gotować ok 7 - 10 min. Można je także gotować na parze oraz grillować.

Gotując rabarbar należy pamiętać, iż bardzo szybko mięknie - jeśli chcemy aby zachował kształt i konsystencję, nie możemy gotować go za długo. Polecam także posłodzić go po ugotowaniu, będzie wtedy potrzebował mniej cukru. Zapiekanie rabarbaru bywa dość kłopotliwe - wypływający z niego sok może zepsuć ciasto (stąd też popularne jest zapiekanie go pod kruszonką, która wsiąka nadmiar płynów).

Właściwości zdrowotne

Oprócz faktu, że szparagi są pyszne i łatwe do przyrządzenia, mają one właściwości moczopędne, nie zawierają tłuszczu, cholesterolu ani sodu. Zawierają natomiast bardzo dużą ilość błonnika, dzięki czemu ich spożywanie pomaga zmniejszać ryzyko zawału serca. To kopalnia wit. C, B, B2, wapnia, magnezu, fosforu, karotenu oraz błonnika. 100 g szparagów to tylko 15 kcal. Nie zapominajmy także, że szparagi to naturalny afrodyzjak.

Badania dowodzą, że rabarbar ma niezwykle pożyteczne właściwości zdrowotne. Rzewień (bo taka jest jego prawdziwa nazwa) hamuje rozwój nowotworów więc wkrótce ekstrakt z rabarbaru może stać się potencjalnym lekiem na raka. Ponadto rabarbar zawiera kwasy organiczne (jabłkowy, szczawiowy, octowy i cytrynowy), wit. C, wit. z gr. B, żelazo, magnez, fosfor, wapń. Nie jest wskazane podawanie go w nadmiarze dzieciom, kobietom w ciąży oraz osobom chorym na nerki.

Co ugotować?

Możemy polać je masłem, posypać bułką tartą, podać z różnymi sosami, w sałatkach, z dipami, w omletach, zapiekankach, na ciepło i na zimno, na śniadanie, obiad lub kolację. Możemy je smażyć, grillować, gotować i marynować...

Sztampowe przepisy zachęcają do kompotu z rabarbaru i ciasta z kruszonką. Aby jednak dobrze sprawdził się w deserach, trzeba pokonać jego cierpkość dużą ilością cukru. Młode łodygi rabarbaru są doskonałe także jako nadzienie do pierogów, do wyrobu lodów, sorbetów a także pysznych sosów (do słodkości ale także kurczaka). Najlepszymi przyjaciółmi są imbir, truskawki i wszystkie cytrusy

Skoro wiemy już jakie warzywa wybrać, jak je przygotować i przechowywać, zapraszam  do podróży po moich przepisach. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Są przystawki: pieczone tartaletki oraz gotowane szparagi w sałacie z cytrynowym winegretem a także danie główne: pieczona ryba oraz zupa krem a ucztę zakończyć można pysznym deserem a’la pudding ryżowy. Polecam także konfiturę – idealna do ciast, pączków oraz do chleba. Więcej inspiracji znajdziecie na moim blogu Do garów marsz.

 

Tartaletki ze szparagami

1 opakowanie ciasta francuskiego / 12 szparagów / 6 plasterków szynki parmeńskiej / 100 g sera camembert / kwaśna śmietana / 1 jajko / pieprz

Nagrzewamy piekarnik do 2000C. Z ciasta francuskiego wycinamy duże koła. Mniejszą obręczą wytyczamy środek tartaletki (delikatnie, aby nie przebić ciasta) i całość smarujemy rozmąconym jajkiem. Pieczemy 8 min. Szparagi gotujemy 3 min w lekko posolonej wodzie. Środek ciastka ugniatamy (zgodnie z krawędziami zaznaczonymi wcześniej) i wypełniamy 1 łyżeczką kwaśnej śmietany, 2 szparagami, serem oraz szynką parmeńską. Pieczemy kolejne 8 min i doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem. Podajemy gorące.

   

Dorsz w papilotach ze szparagami

Filet z dorsza lub innej ryby / 3 – 4 zielone szparagi / 3 plastry cytryny / kawałek pora / sól, pieprz / pół łyżeczki masła / 1 ząbek czosnku / papier do pieczenia

Nagrzewamy piekarnik do 1800C. Rybę myjemy, doprawiamy solą i pieprzem. Na blasze układamy papier do pieczenia a na nim rybę, plastry cytryny, szparagi i pokrojony wzdłuż por. Dodajemy 1 ząbek czosnku (może być w skorupce) oraz pół łyżeczki masła. Papier szczelnie zawijamy i pieczemy ok 25 – 30 min.

Tapioka z rabarbarem i truskawkami

1 pęczek rabarbaru / szklanka truskawek / szklanka tapioki / 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego / 500 ml mleka / cukier / orzechy do ozdoby

Rabarbar i truskawki myjemy, obieramy i kroimy w małe kawałki. Gotujemy z małą ilością wody aż z owoców powstanie syrop. Słodzimy do smaku. W osobnym garnku podgrzewamy mleko z tapioką (to takie małe białe perełki, do kupienia w azjatyckich sklepach, bardzo tanie i wydajne) i gotujemy na bardzo małym ogniu przez ok 20-30 min, cały czas mieszając. Dodajemy ekstrakt waniliowy oraz cukier do smaku. Wykładamy do szklaneczki – najpierw owoce, później pudding. Dekorujemy orzechami.

Szparagi w cytrynowym winegrecie

10 zielonych szparagów / 4 pomidorki cherry / pół czerwonej cebuli / 1 ząbek czosnku / 3 łyżeczki oliwy / sok z połowy cytryny / 2 łyżeczki octu balsamicznego / kawałek sera pleśniowego / świeża bazylia / pieprz

Szparagi gotujemy 3 min w lekko osolonej wodzie. Pomidorki, cebulę i czosnek drobno siekamy. Mieszamy z oliwą, octem balsamicznym i sokiem z cytryny. Na talerz wykładamy szparagi, polewamy sosem z pomidorami, posypujemy listkami bazylii, serem pleśniowym i świeżo zmielonym pieprzem. Całość skrapiamy oliwą.

Zupa z zielonych szparagów

2 pęczki zielonych szparagów / 2 l bulionu drobiowego lub warzywnego / 1 por / 1 korzeń pietruszki / słodka śmietana / masło i olej / sól i pieprz

W garnku rozgrzewamy masło z niewielką ilością oleju i smażymy por oraz szparagi (bez zdrewniałych końcówek – które można wykorzystać do gotowania bulionu) przez 5 min. Zalewamy bulionem i gotujemy aż szparagi staną się miękkie. Całość miksujemy, dodajemy pół łyżeczki masła, doprawiamy solą, pieprzem oraz śmietaną.

Konfitura rabarbarowa z malinami

6 gałązek rabarbaru / 2 garście świeżych malin / pół szklanki cukru / 100 ml wody

Rabarbar obieramy, myjemy i kroimy na kawałki. W garnku gotujemy owoce z cukrem i wodą , na małym ogniu, przez ok 1,5 h. Od czasu do czasu mieszamy. Przelewamy do wyparzonych słoików, zakręcamy i odstawiamy spodem do góry na noc lub pasteryzujemy.