Ładne zdjęcia przedstawiające apetyczne dania, inspirujące przepisy na proste, choć ciekawe potrawy. No i przede wszystkim pomysły na dania zdrowe. Tak w kilku słowach można opisać książkę „Szczypta smaku”.

Nikt nie lubi reżimu. Diet, które drastycznie ograniczają spożycie kalorii i zmuszają do rezygnowania z małych przyjemności. Tak samo myślą autorki książki – Agata Ziemnicka-Łaska i Olga Kwiecińska. Postanowiły więc pójść za głosem ciała i jego potrzebami. Pokazać, że zdrowe jedzenie to nie wyrzeczenia, a przyjemność i inwestycja w swoje zdrowie i lepsze samopoczucie. I co chyba najważniejsze - że podając pełnowartościowe posiłki w zdrowym stylu, przekazujemy bliskim naszą miłość, dbamy o nich.

W książce znajdziemy przepisy na każdą porę dnia. Sycące śniadania to w tym przypadku domowe bułeczki, omlet z warzywami czy zapiekane jajka. Są też pomysły na kanapki i dania do lunchboxa, które można zapakować mężowi do pracy. Autorki, jak wspominają we wstępie, celebrują relacje międzyludzkie, znajdziemy więc w książce pomysły na rodzinny obiad i romantyczną kolację. Jeśli jeszcze Wam mało, w "Szczypcie smaku" nie zabrakło pomysłów na dania inspirowane kuchnią włoską i francuską. A na deser zdrowe słodkości. Proste, zdrowe i smaczne. Wszystko w towarzystwie klimatycznych zdjęć, zachęcających do wypróbowania dań.

Przypadły mi do gustu również notki – dobre rady. Podpowiadają o prozdrowotnych właściwościach produktów, które pojawiają się w przepisach, podpowiadają, co wybrać jako szybką przekąskę czy jak w sprytny sposób wykorzystać ten czy inny składnik oraz jak znaleźć zdrowszą wersję danego produktu.

Jedyny minus tej książki, to że przepisów jest zbyt mało. Bardzo chciałoby się podpatrzeć, co jeszcze innego serwuje swoim bliskim ten kulinarny duet. Bo po przejrzeniu książki, w brzuchu słychać głośne burczenie;)