Czujecie, że coś was bierze? Nie czekajcie na rozwój infekcji, tylko działajcie od razu. Aby skutecznie walczyć z przeziębieniem, nie musicie nawet wychodzić z domu do apteki. Skuteczny i w pełni naturalny syrop wyczarujecie samodzielnie, we własnej kuchni. Potrzebne wam będą tylko 2 niedrogie składniki. Zobaczcie proste przepisy na syrop z buraka bez gotowania oraz w wersji na ciepło.

Syrop z buraków - właściwości

Na co pomaga syrop z buraka czerwonego? Jego dobroczynne właściwości trudno zliczyć na palcach obu rąk. Ta babcina receptura skutecznie łagodzi wiele już istniejących objawów, a także chroni przed przyszłymi infekcjami:

  • ma działanie przeciwzapalne,
  • wspomaga odporność organizmu,
  • łagodzi kaszel oraz chrypkę i ułatwia odksztuszanie,
  • pomaga odkwaszać organizm,
  • ułatwia oddychanie i poprawia działanie dróg oddechowych,
  • pobudza produkcję czerwonych krwinek.

Jak stosować syrop z buraka?

Ta domowa mikstura jest nie tylko prosta w przygotowaniu, ale i przyjemna do przyjmowania. Warto więc pić go nie tylko leczniczo, ale i profilaktycznie, aby zapobiegać łapaniu jesienno-zimowych infekcji. Syrop z buraka jest w pełni bezpieczny i ma całkiem przyjemny smak, więc mogą go stosować już dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Ile razy dziennie pić syrop z buraka? Najlepiej robić to dwa razy dziennie po jednej łyżeczce, jednak jeśli męczy nas wyjątkowo uporczywy kaszel, dawkę tę można zwiększyć nawet do 1 łyżeczki co każdą godzinę.

Syrop buraczany - przepis na 3 sposoby

Ta mikstura może być przygotowana w kilku wersjach. Wszystkie z nich są równie skuteczne i smaczne i różnią się tylko metodą wykonania. Poniżej przedstawiamy dwa warianty na zimno i jeden wymagający gotowania. Sprawdźcie więc każdą z receptur i wybierzcie swoją ulubioną.

1. Buraki dokładnie myjemy, obieramy i ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Następnie buraczane wiórki przekładamy na drobne sitko lub gazę i wyciskamy z nich cały sok. Płyn mieszamy z miodem i przelewamy do słoiczka. Tak przygotowany syrop buraczany musi być przechowywany w lodówce.

2. Z dużego buraka obcinamy końcówkę, tak, aby móc go stabilnie postawić. Z drugiej strony wydrążamy głęboką dziurę, którą wypełniamy miodem. Tak przygotowanego buraczka ustawiamy na talerzyku i umieszczamy w ciepłym miejscu na cały dzień. Już po kilku godzinach, we wgłębieniu zacznie tworzyć się cenny syrop.

3. Buraki ścieramy na tarce o drobnych oczkach i gotujemy na wolnym ogniu przez około 20 minut, a następnie studzimy. Kiedy wystygną, odlewamy z nich cały płyn i mieszamy go z miodem (dodajemy tylko łyżek miodu, ile było sztuk buraczków). Tak przygotowaną miksturę przelewamy do butelki i chowamy w chłodne miejsce. 

Wszystkie powyższe przepisy łączy jedna zależność, a mianowicie krótki termin przydatności do spożycia. Syrop z buraka należy spożyć maksymalnie w ciągu 2-3 dni, dlatego lepiej robić go w małych porcjach na świeżo.