Grzyby leśne kojarzą się nam przede wszystkim z potrawami wymagającymi dużego zaangażowania i czasu, takimi jak bigos czy pierogi. To jednak nie wszystkie ich możliwości. Niezwykły aromat grzybów możemy wykorzystać w prostych, codziennych daniach, których przygotowanie zajmie nie więcej niż pół godziny.

Pamiętaj o namoczeniu

Jeżeli wrzucimy suszone grzyby od razu do wrzątku, stwardnieją. Dlatego przed przyrządzeniem posiłku trzeba namoczyć je w niewielkiej ilości chłodnej wody. Uważajmy, żeby nie było jej zbyt dużo, bo grzyby mogą stracić część aromatu. Powinny się moczyć minimum 2 godziny, najlepiej jednak zostawić je w wodzie na całą noc. Wody z moczenia grzybów można użyć do przygotowania sosu lub zupy. Zamiast wody możemy użyć też mleka.

Wskazówki  dotyczące prawidłowego przechowywania i suszenia grzybów można znaleźć na stronie MAKRO INSPIRACJE

 

Wartości odżywcze grzybów

W starożytności grzyby były uważane za eliksir nieśmiertelności. Egipcjanie podawali je faraonom i uznawali za produkt zbyt cenny dla zwykłych ludzi. Grecy uważali je za pokarm bogów. Wiele narodów wykorzystywało grzyby w medycynie ludowej. Mitem jest więc powstałe stosunkowo niedawno przekonanie, że grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych. Zawierają białko, witaminy (A, B1 i B2), cynk i selen. Obróbka cieplna i rozdrabnianie grzybów zwiększają przyswajalność zawartych w nich białek.

Przepis nr 1: makaron z sosem grzybowym

Jak szybko przygotować makaron z sosem grzybowym?

Ugotuj makaron. Pokrój cebulę i grzyby w kostkę, podsmaż na maśle na patelni. Dolej pół szklanki wody, duś do miękkości. Dodaj śmietanę, przyprawy i natkę pietruszki. Wymieszaj z makaronem.

Jak bezpiecznie kupować grzyby?

Wiele osób rezygnuje z przyjemności jedzenia grzybów z obawy przed zatruciem. Najbardziej bezpiecznym sposobem jest kupowanie grzybów w sklepie. Wszystkie punkty sprzedaży, które chcą oficjalnie handlować grzybami, są zobowiązane do uzyskania odpowiedniego atestu. Grzyby suszone muszą być specjalnie oznaczone na opakowaniu numerem grzyboznawcy, który dopuścił je do spożycia. Każdy gatunek musi być pakowany oddzielnie.

 

Przepis nr 2: kotleciki grzybowe

  

Sposób przyrządzenia kotlecików grzybowych:

Bułki namocz w wodzie i odciśnij. Przepuść je przez maszynkę do mielenia razem z grzybami. Cebulę pokrój w kostkę i podsmaż na oleju, dodaj do zmielonych bułek i grzybów. Dodaj również jedno jajko, drobno posiekaną natkę, sól i pieprz. Dokładnie wymieszaj. Jeżeli mieszanka wyjdzie zbyt rzadka, dodaj trochę bułki tartej. Formuj kotleciki i panieruj je w mące, roztrzepanym jajku i bułce tartej. Smaż na rozgrzanym oleju.

Jaki gatunek suszonych grzybów wybrać?

Najsmaczniejsze polskie grzyby, które nadają się do suszenia, to borowik, podgrzybek, koźlak, kurka, maślak, opieńka i lejkowiec. Borowik szlachetny jest uważany za grzyb o najbardziej aromatycznym i zwartym miąższu, osiąga też największe rozmiary. Zawiera najwięcej białka spośród innych grzybów. Maślaki i koźlarze słyną ze swojego delikatnego smaku. Kurki mają delikatnie pieprzowy posmak, opieńki – lekko cierpki, podgrzybki – kwaskowaty, a lejkowce słodkawy.

 

Przepis nr 3: risotto z leśnych grzybów

Sposób przyrządzenia:

Pokrój drobno cebulę, czosnek przeciśnij przez praskę i podsmaż krótko na maśle. Dodaj grzyby i podsmażaj przez 2 minuty. Wsyp ryż i smaż, często mieszając, przez kolejne 2 minuty, aż ryż będzie szklisty. Wlej wino i poczekaj, aż odparuje, cały czas mieszając. Podgrzej wodę, w której moczyły się grzyby, i dodawaj stopniowo do risotto (mniej więcej po pół szklanki). Gotuj na niewielkim ogniu dotąd, aż ryż wchłonie cały płyn. Dodaj przyprawy, a następnie znów wlej trochę wywaru. Kiedy risotto zrobi się aksamitne i kremowe, posyp parmezanem i natką pietruszki.   

Materiały promocyjne