Nie od dziś wiadomo, że kuchnia japońska jest jedną z najbardziej estetycznych kuchni świata, a  „piękno oznacza ogromne staranie o szczegóły, uważny wybór naczyń i przyborów kuchennych, również ze zwróceniem uwagi na ich ułożenie”. (str. 7). Dlatego sercem i duszą japońskiej kuchni jest właśnie sushi. A dlaczego? Ponieważ właśnie w jego  przygotowywaniu kucharz wyraża swój artyzm i zmysł sztuki, pokazując zdolności do komponowania obrazów. „Smakowite kąski z ryżu wyglądają jak płytki mozaiki, a cienkie kawałki ryb – jak pociągnięcia pędzlem na malowidle”. (str. 9)

Oprócz przepisów (o różnym stopniu zaawansowania) znajdziecie tutaj także mnóstwo porad dotyczących odpowiedniego przygotowania poszczególnych składników sushi np.: ryżu, białych ryb, owoców morza i warzywnych dodatków. Zapoznacie się także z technikami przygotowywania tej oryginalnej potrawy, a jeśli ciekawi Was historia i kultura Japonii oraz cały rytuał związany ze spożywaniem posiłków w Kraju Kwitnącej Wiśni – to poradnik spełni Wasze oczekiwania. Całości dopełniają piękne, smakowite zdjęcia.

Po przeczytaniu poradnika wykonanie sushi i sashimi przestaje być przeszkodą nie do ominięcia.

Autorami tekstów są  Rosalba Gioffre i Kuroda Keisuke, przepisów Rie  Hasegawa, a fotografiami opatrzył  Giovani Petronio.

Polecam wszystkim, którzy sushi kochają oraz tym, którzy jeszcze sie do niego nie przekonali.

wyd. RM