Książka, choć nie jest gruba, zawiera wiele ciekawych pomysłów na sushi. To świetna podstawa, dzięki której dalsze eksperymenty ze składnikami i smakami, ale i bardziej zaawansowane przepisy.

Książka, choć wprowadza czytelnika w świat robienia sushi od podstaw, powinna przydać się też zaawansowanym konsumentom. Są w niej bowiem i przepisy proste, podstawowe, jak i nowe pomysły na sushi, jak na przykład to w smażonych torebkach z tofu czy sushi w formie nadziewanego ogórka. Oczywiście, aby przejść na taki poziom, trzeba znać podstawy, najlepiej więc dowiedzieć się o typowych składnikach niezbędnych przy przygotowywaniu sushi. Wszystko to znajdziemy w książce.  Nie zabrakło też rad, jak obchodzić się z niektórymi składnikami, w jaki sposób należy przygotować ryż i oczywiście jak zwijać maki.

Oprócz sushi znajdziemy w tej pozycji pomysły na inne typowe dania japońskie, które będą świetnym dodatkiem do ryżowych roladek. Zupy i sałatki prezentują się równie smakowicie, jak nigiri, maki i oshi.

Piękne zdjęcia, aż zachęcają do spróbowania przeróżnych kombinacji i kształtów, a sushi przygotowane z tej książki sprawdzi się zarówno na pikniku z przyjaciółmi jak i na wytwornej kolacji.

Zobacz wszystkie recenzje oraz weź udział w naszej dyskusji o książkach.