Trudno policzyć ile sposobów na gotowanie i smażenie znają i używają Azjaci. Nie będziemy wymieniać wszystkich, przedstawimy te najbardziej znane i najciekawsze sposoby.

Stir-fry: ten najpopularniejszy i najbardziej znany w Europie styl smażenia wymaga jedynie niewielkiej ilości oleju. Wlewamy go na mocno rozgrzaną patelnię lub do gorącego woka

Zaraz potem dodajemy aromatyczne przyprawy i dodatki jak: czosnek, imbir, zieloną cebulkę, które krótko podgrzewamy do momentu uwolnienia ich aromatu. Gdy aromat zacznie się rozchodzić, do woka wrzucamy główne składniki dania - mięso, które wymagają dłuższego czasu smażenia, oraz warzywa. Technika ta wymaga od kucharza nieustannego mieszania i przekręcanie produktów. Gdy mięso zacznie się rumienić dodajemy resztę produktów jak sosy i przyprawy.

Warto pamiętać, by nigdy nie pozwolić, aby mięso lub warzywa całkowicie się upiekły w woku, bowiem po wyjęciu na talerz produktów z woka proces gotowania trwa jeszcze około minuty i możemy doprowadzić do przegotowania potrawy.

 

Flash-fry: metoda smażenia wykonywana na super gorącym woku, w którym produkty miesza się w żywym ogniu.  Dodatkowo impregnuje się kawałki mięso płynnym białkiem jajka lub skrobią, dzięki czemu nie puszcza sosu na zewnątrz. Ta technika wymaga niewielkiej ilości przypraw i sosów, co sprawia, że użyte produkty zachowują swój naturalny kolor i aromat w potrawie.

 

Blanch and poach: stosując tę technikę wszystkie produkty blanszuje się około jedną minutę w gotującej się wodzie lub rosole przed dalszą obróbką. Dzięki te mu zachowują swoją soczystość aż do końca obróbki termicznej. Produkty mogą być blanszowane również w oleju.

Stew: ta technika zaczyna się od którejś z form wstępnego smażenia, najczęściej z użyciem techniki stir-fry, w celu nadania produktom odpowiedniego koloru. Następnie dodawana jest gotująca się woda lub rosół, w którym produkty dochodzą na małym płomieniu. Gotując w ten sposób przyprawy dodaje się na końcu, co podkreśla i uwydatnia ich aromat. Bez dodawania sosu sojowego, często określa się ten sposób przyrządzania jako „białe gotowanie”.

 

Steam: ta technika wymaga utrzymywania produktów na pewnej wysokości nad gotującą się wodą. Jeśli używamy woka, powinien on być wyposażony w kratkę wystającą ponad powierzchnię wody, na której można układać produkty lub postawić naczynie wysmarowane olejem. Czas parowania potrawy zależy od grubości użytych produktów lub wskazówek w przepisie.

Deep fry: w tym przypadku wszystko opiera się na dodaniu dużej ilości oleju, który powinien mieć w miarę stałą i możliwie wysoką temperaturę tuż poniżej punktu dymienia. Produkty, które chcemy smażyć w ten sposób muszą być wysuszone i zanurzone w oleju, który osiągnął właściwą temperaturę. Wyjmuje się je, gdy staną się chrupkie, a ich barwa zmieni się na złoto-brązową. Najlepsze rezultaty uzyskuje się smażąc małe ilości produktów na raz i często mieszając, w przeciwnym wypadku temperatura głębokiego smażenia może gwałtownie się obniżyć powodując nadmierne wnikanie oleju do produktów.

 

Pan fry: ten sposób przygotowania potraw najlepiej się sprawdza na płaskich patelniach przy użyciu niewielkiej ilości oleju. Zawsze przed dodaniem oleju należy silnie rozgrzać patelnię. Kiedy olej jest gorący dodajemy produkty i powoli smażymy aż nabiorą chrupkości i aromatu. Jeśli zachodzi potrzeba można przewracać produkty na drugą stronę.

Marinate: ta technika dotyczy przede wszystkim owoców i warzyw. Mocz y się je w winie, sosie sojowym, octach aromatycznych, cukrze, soli, imbirze, czosnku i zielonej cebulce. Niektóre potrawy przygotowane w ten sposób są od razu gotowe do spożycia inne zaś wymagają dalszej obróbki inną techniką.

 

Dry marinate: odmiana powyższej techniki. Odcedzone i wysuszone produkty, najczęściej mięso są marynowane przed dłuższy czas w chłodzie co pozwala im wchłaniać aromaty. Reszta składników, która nie wymagająca marynowania może być dodana później. Produkty przygotowywane w ten sposób prawie zawsze wymagają dalszej obróbki inną techniką.

 

Pickle: jest to sposób przygotowania warzyw. Można pozostawić je w całości lub pociąć na małe kawałki i umieścić w naczyniu podlewając je winem i/lub octem, soląc i przyprawiając. Następnie całość zalewa się wrzącą wodą i pozostawia na kilka dni lub dłużej. Dzięki temu warzywa zyskują aromat i dodatkowy smaczek.

Smoke: każdy składnik - mięso, ryba lub warzywo jest wędzone w dymie. Zazwyczaj do wędzenia używa się drewna, ryżu, herbaty, łupin orzechów lub innych silnie aromatycznych produktów. Potrawy przygotowane tą techniką wcześniej marynuje się w winie, czasami w sosie sojowym lub cukrze, soli i innych przyprawach.