Ziemniaki w mundurkach to jeden ze sposobów przygotowania tych warzyw – polega na ugotowaniu lub upieczeniu ich, jednak bez wcześniejszego obierania. Wychodzą wtedy pyszne, aromatyczne i zdecydowanie jest to mniej nudny sposób podawania tej potrawy od tradycyjnej metody. Czasami jednak zdarza się, że ziemniaki pękają podczas gotowania. Jeśli wykorzystacie metodę wujka Bogdana – nie będziecie mieć już z tym problemu.

Co zrobić, żeby ziemniaki nie pękały podczas gotowania?

Pod skórką ziemniaków, którą zazwyczaj usuwa się podczas obierania, znajduje się wiele wartościowych substancji. Ziemniaki w mundurkach są więc świetnym pomysłem na to, by zachować wszelkie właściwości zdrowotne tego warzywa

Żeby ziemniaki nie popękały w trakcie gotowania – dodajcie do nich 5-6 kropli octu. Możecie być jednak spokojni – ten dodatek nie sprawi, że ziemniaki zmienią smak. Możecie wybrać ocet zwykły lub spirytusowy. Z kolei, żeby nie popękały one w piekarniku – warto nakłuć je wcześniej widelcem.

Jak przygotować ziemniaki w mundurkach?

Przed ugotowaniem lub upieczeniem ziemniaki należy bardzo dokładnie wyszorować pod bieżącą wodą. Możecie do tego użyć np. nowej gąbki lub szczoteczki. Następnie nagrzejcie piekarnik do 200 stopni Celsjusza. Większe ziemniaki pokrójcie, mniejsze pozostawcie w całości.

Włóżcie ziemniaki do garnka, zalejcie wodą, posólcie i gotujcie przez 10 minut od zagotowania się wody. Dodajcie też kilka kropli octu. Później odcedźcie je i ułóżcie na blaszce do pieczenia. Doprawcie i pieczcie przez ok. 25 minut.