Wybór mięsa

Smak tradycyjnej wieprzowiny można uzyskać poprzez przemyślany wybór mięsa. Wybierając się do sklepu staraj się wybrać tylko świeże mięso. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że najsmaczniejsza wieprzowina pochodzi z 6-9 miesięcznych świń.

Miejsce, w którym kupujesz wieprzowinę jest również niezwykle istotne. Kupuj ją tylko w sprawdzonych miejscach. Zwróć uwagę czy sprzedawcy noszą odzież ochronną i korzystają z lamp przeciw owadom. Jeśli na mięsie pojawi się okrągła pieczęć to znak, że mięso zostało wcześniej przebadane przez weterynarza.

 

Użyj przypraw

Wieprzowina wspaniale smakuje z użyciem samej soli i świeżo zmielonego pieprzu. Niemniej jednak, jej smak dobrze współgra z innymi przyprawami. Zioła takie jak: majeranek, tymianek, rozmaryn, kminek, a nawet cząber, świetnie pasuje do tego rodzaju mięsa.

Natarte przyprawami mięso warto pozostawić przez kilka godzin. Wówczas smak i aromat ziół przeniknie bardziej do włókien mięsa. Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie marynat.

Pamiętaj! Sól sprawia, że wieprzowina twardnieje. Nawet długa obróbka cieplna nie sprawi, że wieprzowina zmięknie. Jeśli decydujemy się na użycie soli warto dodać ją na samym końcu przyrządzania posiłku.


Smażenie wieprzowiny

Na teksturę i smak mięsa wpływa przede wszystkim sposób jej przyrządzenia. Jeśli decydujemy się na smażenie, najlepiej wybrać:

  • karkówkę,
  • polędwicę,
  • schab,
  • szynkę.

Tradycyjna wieprzowina może być przygotowana w jednym kawałku, ale nie mogą być zbyt duże. Najlepiej jest je jednak pokroić na medaliony (np. polędwicę), lekko rozbić tłuczkiem lub ręką. Pamiętnej o posoleniu jej tuż przed smażeniem, by uniknąć stwardnienia mięsa.

Do obróbki najlepiej użyć oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego. Wieprzowina powinna być smażona po około 6-8 minut z każdej strony – zależy od grubości mięsa.


Pieczenie wieprzowiny 

Do pieczenia najlepiej użyć:

  • boczek,
  • karkówkę,
  • schab,
  • szynkę.

W pieczeniu wieprzowiny przyjmuje się zasadę, która mówi o tym, że 1 kg mięsa piecze się 60 minut. W trakcie pieczenia warto jednak zwrócić uwagę na to, jaka temperatura ustawimy w piekarniku. Wpływa to na miękkość i soczystość mięsa. Na przykład, najlepszą temperaturą na pieczenie polędwicy z kością jest 220 stopni Celsjusza, natomiast ten sam rodzaj wieprzowiny bez kości najlepiej piecze się w 160 stopni Celsjusza.

Więcej informacji o przyrządzaniu tradycyjnej wieprzowiny i nie tylko można znaleźć w linku poniżej.