Najważniejszy jest dobrze zrobiony pomidorowy sos. Do polania pizzy nie nadaje się ketchup, gdyż ma mało pomidorowy smak. Ostatnio dostępne są podobnie produkty do ketchupu z dodatkiem ziół jednak nie są one tak dobre jak te własnej roboty. Z sosami można eksperymentować i tworzyć je według swojego przepisu.

 

Przede wszystkim sosy do pizzy nie powinny być gęste i tłuste, gdyż pizza sama w sobie jest ciężkostrawna ze względu na żółty ser i inne dodatki. Przez to można do robienia sosu zamiast majonezu użyć jogurtu lub majonezu light.

Pomidorowy sos

Do przyrządzenia dobrego sosu należy przygotować: 3 łyżeczki wymieszanych ziół (oregano i bazylię), 2 łyżki stołowe wody, 1/3 szklanki koncentratu pomidorowego, ½ szklanki ketchupu, sól i pieprz. Zioła wsypać do szklanki i zalać wrzącą wodą, tak by się dobrze zaparzyły, puściły aromat i smak. Następnie dodać koncentrat pomidorowy, ketchup i dokładnie wymieszać. Dodać sól i pieprz do smaku. Można dodać kilka kropel tabasco.

 

 

Czosnkowy sos

Aby zrobić sos czosnkowy potrzebujemy: 3 łyżki ziół (mogą to być to zioła z przepisu na pomidorowy sos, ale nie koniecznie, można użyć swojej ulubionej mieszanki ziół), 2 stołowe łyżki wody, 1/3 szklanki śmietany 18%, ½ szklanki majonezu, 2 ząbki rozgniecionego czosnku, sól i pieprz. W tym przepisie przygotowujemy sos podobnie jak w pierwszym. Zalewamy wrzątkiem zioła, dodajemy resztę składników i mieszamy.

Inny sos pomidorowy

Ten sos składa się z większej ilości składników i jest ciekawszy w smaku od pierwszego. Aby go zrobić będziemy potrzebować następujących składników: 100 gram przetartych pomidorów, 2 łyżki oliwy z oliwek, 2 ząbki rozbitego czosnku, 4 gałązki oregano lub jedna łyżeczka suszonego oregano, 5 posiekanych listków bazylii lub jedna łyżeczka suszonej, sól, pieprz i mielona papryka.

Pomidory należy wymieszać z oliwą z oliwek, dodać pół filiżanki wody, mieszać aż olej przestanie błyszczeć. Czosnek, oregano i bazylię wymieszać z sosem. Doprawić do smaku solą, pieprzem i mieloną papryką.