100 gram soczewicy, podobnie jak inne rośliny strączkowe, dostarcza 347 kcal. Jest rośliną bardzo pożywną, gdyż 25% soczewicy to białko. Ponad to dostarcza dużo błonnika, który odpowiada za właściwe trawienie pokarmu. Dzięki temu soczewica pomaga kontrolować poziom cukru i unormować poziom cholesterolu. Pomoże też na kamicę żółciową i miażdżycę. Jak wszystkie strączkowe rośliny jest bogata w witaminy z grupy B, C i E. Soczewica dostarczy nam też wyjątkowo dużo potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Ta wartościowa roślina poprawi wzrok, zapobiega powstawaniu nowotworów i wirusów.

Soczewica nie dla wszystkich?

Nie wszyscy przepadają za tą odżywczą rośliną, gdyż ma ona bardzo swoisty smak. Nic dziwnego, że Rzymianie mogli jej nie polubić.

Ziarna soczewicy łatwo się rozgotowują, dlatego bez trudu można przyrządzić z niej puree, zupę krem - jak na przykład zupę z soczewicy z mlekiem kokosowym czy podawać na sypko np. z parówkami i barszczem. Jak wszystkie grochy i fasole przed gotowaniem najlepiej ją umyć i namoczyć przez kilka godzin.  

Zobacz:  zupa z soczewicy zielonej