Mimo, że każdy z nas wie, jak ważne w zdrowej diecie każdego człowieka jest jedzenie śniadań, wielu z nas z niego rezygnuje. Aby być jednak zdrowym i każdego dnia czuć się dobrze we własnym ciele, musimy stać się zwolennikami tego rannego posiłku.

Noc jest czasem, w którym w naszym organizmie dochodzi do wielu intensywnych procesów regeneracji. Jelita odnawiają swój nabłonek, wątroba niszczy toksyczne substancje wchłonione przez nas poprzedniego dnia, nerki wydalają szkodliwe produkty przemiany materii, a krew intensywnie dotlenia cały organizm. Właśnie z tych względów, organizm w czasie snu zużywa ogrom energii, której deficyt zaczyna odczuwać nad ranem.

Tuż po przebudzeniu poziom cukru we krwi staje się najniższy w ciągu całej dobry. Właśnie z tego powodu nakazuje nam zjedzenie pełnowartościowego śniadania. Jeżeli tego nie zrobimy, stajemy się po pewnym czasie zmęczeni i ospali i taki stan samopoczucie może się utrzymywać nawet do godzin wieczornych.

Jedzenie śniadań uchroni nas także przed nadwagą. Po wielogodzinnej głodówce, która odbywa się nocą i rano,  w porze obiadowej zjadamy porcję dla dwóch osób. Między innymi z tego właśnie powodu, niejedzenie śniadań może spowodować przybieranie na wadze w bardzo szybkim tempie. Jeśli zaś przekonamy się do porannego posiłku, nasz metabolizm przyspieszy, a my zaczniemy chudnąć lub po prostu utrzymamy bez wysiłku nasza wagę.

Na śniadanie nie wybierajmy słodyczy i tłustych produktów, ale lekkie, pełnowartościowe pieczywo z warzywami oraz nabiałem lub wędliną, nie zapominając o szklance ciepłego napoju. Jeśli taki posiłek dodatkowo nie będzie zbyt skąpy, możemy być pewni, że energii starczy nam na cały poranek.

Polecamy artykuły i przepisy na pyszne śniadania:

musli własnej roboty

jajecznica na maśle

błyskawiczne babeczki śniadaniowe

włoskie śniadanie z angielskim serem

drożdżówki z serem

bagietki z warzywami

bruschetta z pesto

cukiniowe racuszki