Choć ryby są potrawą, którą Polacy uwielbiają, to przygotowywanie ich ma swoje minusy. Największym z nich jest nieprzyjemny zapach, który unosi się podczas smażenia ryby i utrzymuje się jeszcze przez długi czas po zjedzeniu posiłku. Pozostaje nie tylko na naczyniach i dłoniach, ale drażni też nozdrza, unosząc się w kuchni i innych pomieszczeniach. Nic dziwnego, że większość osób wolałaby tego uniknąć.

Jak zneutralizować przykry zapach podczas smażenia ryby?

Żeby zneutralizować smród, który powstaje w czasie smażenia ryby, wystarczy, że wykonacie jedną, prostą czynność. Musicie położyć na patelni połówkę jabłka, a niemiły zapach zostanie wchłonięty przez ten owoc. Przy okazji jabłko może być też smacznym dodatkiem do potrawy.

Kolejnym sposobem jest postawienie szklanki z octem obok patelni, na której smażycie rybę (jeżeli przeszkadza wam zapach spirytusu – użyjcie octu winnego). Dobrym patentem jest też zapalenie ulubionej świeczki zapachowej lub zagotowanie w garnku wody z przyprawami (cynamonem, goździkami, kardamonem lub imbirem).

Inne sposoby na pozbycie się rybiego zapachu

Spróbujcie użyć też innych sposobów na pozbycie się tego nieprzyjemnego zapachu. Jeszcze zanim zaczniecie smażyć rybę – zanurzcie ją na pół godziny w chłodnym mleku, a potem osuszcie ręcznikiem papierowym. Mleko jest bardzo dobrym pochłaniaczem zapachów.

Co jeszcze można zrobić? Po skończonym posiłku od razu zalejcie garnki, patelnie i talerze gorącą wodą. Żeby usunąć intensywny zapach z garnków – wrzućcie do nich np. ćwiartki cytryny lub pomarańczy, zalejcie wodą i gotujcie przez chwilę na małym ogniu. Zamiast cytrusów możecie też użyć przypraw korzennych.