Pewnie większość z nas robiła w domu syrop z kwiatów bzu, kwiaty akacji smażone w cieście naleśnikowym czy dodawał liście wiśni do przetworów. Jednak to, co możemy zrobić z różnymi częściami drzew, daje nam o wiele większe pole do popisu w kuchni. To możliwości, których nie wykorzystujemy. A jak się okazuje, z różnych części drzew można stworzyć pyszne dania – od przekąsek, przez dania główne, desery, przetwory, napoje czy alkohole. Skoro więc używamy w kuchni owoców bzu, pędów sosny czy kwiatów lipy, czemu nie poznać bliżej innych części drzew, które posłużyć nam mogą do przygotowania zaskakujących dań.

 

Książka Smakowite drzewa to połączenie przewodnika po jadalnych częściach tych roślin oraz książki kucharskiej z pomysłami na ich wykorzystanie.

Przyznam, że gdy zapoznawałam się z przepisami autorki – na przykład tymi z wykorzystaniem nosków klonu do sałatki czy orzechów bukowych do przygotowania czekoladowego smarowidła na kanapki, miałam poczucie, że jest tak samo zaskakujące, co intrygujące. Czasem, jak w przypadku przepisu na pieczarki w winie z igłami modrzewia, część drzewa stanowi subtelny dodatek smakowy, w innym zaś jadalna część rośliny to podstawa dania – jak na przykład smażone liście klonu.

Przepisy są różnorodne i każdy znajdzie tu coś dla siebie - zarówno ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z jadalnymi drzewami i chcą stopniowo wprowadzać je do diety, jak i osoby, które mają już w tym temacie jakieś doświadczenie. Przepisy są intrygujące, już same nazwy jak tort drzewny, brzozowe risotto czy smażone kotki zachęcają do zapoznania się z nimi bliżej, wybrania się do lasu i wykorzystania produktów pochodzących prosto z natury.

 

Autorka na początku książki zapoznaje nas z budową drzew i ich jadalnymi elementami, podpowiada, jak zabrać się za zbiór surowców. Chodzi tu nie tylko o wskazówki, by wybrać odpowiednie części drzew, ale także uświadomienie, jak zbierać, by jednocześnie nie uszkodzić roślin. Kolejne strony „Smakowitych drzew” poświęcone zostały charakterystyce najpopularniejszych gatunków drzew – tym, których dary autorka wykorzystuje w swoich przepisach. Mamy tu więc charakterystykę sosny, lipy, brzozy czy głogu z zaznaczeniem, co można zbierać z poszczególnego gatunku. Poza tym Małgorzata Kalemba-Drożdż wyszczególnia prozdrowotne właściwości danej rośliny – w końcu drzewa, a właściwie ich jadalne części, jak i inne rośliny, mają wpływ na nasze zdrowie, warto więc czerpać z nich w świadomy sposób. To solidna porcja wiedzy dla wszystkich pasjonatów jadalnych roślin oraz osób, które chciałyby poznać drzewa od ich jadalnej strony.

Jeśli więc chcecie sięgnąć po mniej oczywiste produkty, poznać prozdrowotne właściwości roślin i ich kulinarny potencjał, ta książka z pewnością otworzy Wam oczy na świat drzew!