Jak rozpoczęła się Pana przygoda z gotowaniem?

Od dziecka marzyłem o podróżowaniu po świecie, kiedy dorosłem postanowiłem połączyć  pasję do gotowania i kreowania nowych smaków z pracą i podróżami.

Pierwsze kroki stawiałem w restauracjach 5 gwiazdkowego hotelu w Melbourne, by po kilku latach zostać szefem kuchni luksusowych restauracji.

Książka "Smaki Świata" zawiera przepisy wywodzące się z przeróżnych kuchni narodowych. Trzeba mieć niemałe doświadczenie w gotowaniu, by zdecydować się na taką publikację. Jak je Pan zdobywał?

Podróżując przez ponad 14 lat, świat stał się dla mnie domem. Będąc szefem kuchni na luksusowych statkach pasażerskich, niemal codziennie dobijaliśmy do innego portu. Na okolicznych targach robiłem zazwyczaj olbrzymie zakupy, by zaserwować swoim wyjątkowym gościom lokalne specjały. Miałem szczęście doświadczać wielu kuchni i kultur praktycznie każdego dnia.

Czemu wybrał Pan akurat takie kraje i dania do książki?

Książka “Smaki Świata” to podróż przez kontynenty i różnorodne kuchnie.  Są tu też moje ulubione jak włoska, francuska, chorwacka, japońska, indonezyjska, peruwiańska.

Jak przebiegała selekcja dań do publikacji? Z pewnością na początku przepisów było dużo więcej.

Gdyby nie ograniczająca mnie objętość książki, przepisów rzeczywiście byłoby znacznie więcej. Wybrałem te, które najłatwiej przygotować, a składniki można dostać w polskich sklepach.

Czy podczas pracy nad książką odkrył Pan jakieś nowe smaki?

Generalnie mieszkając od jakiegoś czasu w Polsce odkrywam nowe smaki – fantastyczne suszone śliwki czy grzyby z polskich lasów, to produkty które uwielbiam.

W książce dużą uwagę poświęca Pan targom i straganom. Jak ważne w kuchni są świeże składniki, żywność regionalna, tradycyjne produkty?

Świeże produkty to podstawa najlepszych dań, to zdrowie i witalność.  Żywność regionalna smakuje wyjątkowo w danym miejscu, jest związana z klimatem, typem gleby na której rosną rośliny, karmą dla zwierząt, tradycją i historią czy temperamentem mieszkańców. Tradycyjne produkty to dla mieszkańców stabilna i dostępna forma witamin.

Czy podczas podróży po świecie woli Pan poznawać nowe, nieznane dotychczas dania, czy raczej stawia na tradycyjne potrawy, by poznać ich klasyczne wykonanie?

Podczas podróży uwielbiam kupować tradycyjne produkty, smakować regionalnych dań i podpatrywać mieszkańców co jedzą i jak gotują. Później staram się odtworzyć smak lub stworzyć nowoczesną formę tego samego dania. Podstawa to zrozumienie tradycji i zwyczajów.  Każdy kraj ma tradycyjne, lokalne produkty co czyni go wyjątkowym na kulinarnej mapie świata.

Skąd czerpie Pan inspirację do tworzenia nowych dań?

Z przyrody, podróży, zapachów, targów ze świeżą żywnością, historii, okazji, ludzi…. Inspirację są wszędzie.

Co jest podstawą Pana kuchni, jakich produktów nie może w niej zabraknąć?

Najważniejsze są świeże produkty wysokiej jakości. W mojej kuchni nie powinno zabraknąć warzyw, ziół, dobrego mięsa, owoców morza i wina. Powinniśmy zwracać coraz większą uwagę na to, co jemy.

Gavin Baxter – smakosz, podróżnik, kucharz. Od ponad dwudziestu lat mistrz kuchni pięciogwiazdkowych hoteli, luksusowych jachtow, statkow pasażerskich oraz ekskluzywnych restauracji. Obecnie szef kuchni Hotelu logoMariott w Warszawie. Razem z Evitą de Gor stworzył książkę „Smaki Świata”, w której prezentuje potrawy z kuchni z całego świata.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa G + J.