Nida Degutiene wychowała się w Druskiennikach – miejscowości na Litwie - uzdrowisku, do którego zjeżdżały się narody z całej Europy. I w takim tyglu kulturowym wychowywała się przez kilka lat, by potem przenieść się i osiedlić w Izraelu. A ponieważ matka od najmłodszych lat powtarzała, że najlepiej na całym świecie gotują Żydzi, podróż ta była dla niej od samego początku niezwykle ekscytująca i interesująca.

Tym sposobem smaki Izraela towarzyszyły Nidzie przez całe życie, poznawała pochodzenie produktów i dań, tradycję i kulturę jedzenia Żydów. Obraz kuchni, którą prezentuje nam w książce to klasyczne dania oraz to, co teraz serwuje się w izraelskich restauracjach. Restauracjach, które otwierają się na kuchnię europejską i światową, oczywiście nie zapominając o zasadach koszerności i innych regułach czyniących ten styl gotowania tak unikalnym.

Książka podzielona jest na rozdziały odpowiadające rodzajom posiłków –są tu pomysły na  meze i przekąski, śniadania sałatki, zapiekanki, słodkie wypieki, izraelski street food i dania obiadowe. Przy wszystkich potrawach znajdziemy kilkuzdaniową historię pochodzenia czy wskazówki do ich przygotowania. Każdy przepis oznaczony jest też specjalną ikoną – informującą, z jakim świętem wiąże się dana potrawa – to pozwala poznać nam bliżej specyfikę tej kuchni i jej tradycje.

I właśnie świętom i tradycji poświęcony jest jeden z rozdziałów książki. Takie wprowadzenie jest niezbędne, by zrozumieć mechanizmy rządzące kuchnią Izraela - zasadę koszerności czy charakterystyczne izraelskie święta i dania, które podczas nich się spożywa. Podobają mi się detale, na które zwraca uwagę autorka przybliżając nam te wydarzenia. O tym, że podczas sederu potrawy kładzie się na srebrnym lub porcelanowym talerzu, każdą oddzielnie, a w Nowy Rok domy przybiera się owocami granatu.  

Jak pisze autorka – „ta książka to otwarte drzwi do domu Izraelczyków”. Trudno się nie zgodzić. Ale to nie tylko kuchnia domowa, to bardziej połączenie tradycji z nowoczesnością, miks kuchni rodzinnej, domowej i tego, co izraelskie ulice i restauracje oferują turystom oraz tamtejszym mieszkańcom. Mamy tu tradycyjny cymes wołowy, ziemniaczane placki latkes, kebaby jagnięce na laskach cynamonu, ale i ceviche z mango czy burger z leszcza z warzywami lub pochodzący z Turcji burek. To pokazuje różnorodność tej kuchni i mnogość jej smaków. Przyznam, że ja po zapoznaniu się z tą książką, chcę wybrać się w podróż po daniach kuchni izraelskiej z poziomu mojego talerza.   


Autor: Marta Kornak