Kuchnia Tajska z roku na rok zyskuje na popularności również w naszym kraju. Jedną z jej zalet są zapewne szeroko stosowane owoce morza, które znajdują swoich smakoszy na całym świecie.

Kultura kulinarna Tajlandii to coś więcej niż szeroko przez nas lubiane owoce morza. Przede wszystkim kuchnię tajską uwielbiamy za ciekawą kompozycję potraw oraz mieszankę wielu smaków na tym samym talerzu.

Podobnie jak w kuchni chińskiej w Tajlandii również stosuje się zasadę harmonii pięciu smaków. W wielu przypadkach w jednej potrawie królują produkty kwaśne, słone, gorzkie, ostre oraz słodkie. Ostry smak nadawany potrawom zawdzięczamy wpływom Portugalczyków, którzy to jako pierwsi przywieźli do Tajlandii papryczki chili. Zadziwiający jest fakt, iż to właśnie papryczki chili stały się domeną tej kuchni. Gorzkie korzenne smaki na tajskie stoły zawędrowały z Indii, skąd Tajlandczycy zapożyczyli upodobania do potraw typu curry. Na ukształtowanie się kuchni tajskiej wpływ miały również takiej kraje jak Laos, Malezja oraz Birma.

Kuchnia Tajska opiera się głównie na składnikach szeroko dostępnych w tym kraju. Bardzo często wykorzystuje się trawę cytrynową oraz limonki nadające potrawom kwaśnego smaku. Papryczki chili pod różną postacią, idealne są do potraw ostrych. Korzenną przyprawę galangal, podobną nieco do imbiru, jednak o bardziej pieprznym smaku dodaje się do wielu potraw. Pastę z krewetek wykorzystuje się głównie jako bazę do past curry. Mleko kokosowe wykorzystywane jest do deserów, zup oraz dań głównych nadając im słodki posmak kokosa.

Tajlandia jest głównym producentem oleju kokosowego oraz mleczka kokosowego, ponieważtajska na południu tego kraju są największe plantacje palm kokosowych na całym świecie. Tajowie słyną z mieszania smaku ostrego, kwaśnego oraz słodkiego. Przykładem jest najbardziej popularna zupa tom yum kung, będąca mieszanką krewetek, pasty chili oraz mleczka kokosowego (lub skondensowanego). 

Niewątpliwym składnikiem, bez którego nie istniała by kuchnia tajska, jest ryż. Serwowany jest niemal do każdej potrawy. Najbardziej popularnym ryżem w Tajlandii jest ryż jaśminowy, który jak sama nazwa wskazuje, podczas gotowania wydziela delikatny i bardzo przyjemny jaśminowy aromat.

W Tajlandii zazwyczaj nie jada się pałeczkami. W tym celu używamy widelca oraz noża. Pałeczkami można jedynie jeść makaron, natomiast ryż kleisty spożywa się rękami. Niezwykle ważna dla Tajów jest etykieta. Każda potrawa to arcydzieło nie tylko dla podniebienia, ale i dla oka. Potrawy bogato przyozdabia się owocami, warzywami oraz ziołami (bazylia, kolendra).

Każdy składnik jest bardzo mądrze dobrany, aby wspólnie skomponować niesamowite wrażenie dla jedzącej je osoby. Do ostrych potraw używają często limonki, w celu nadania jej kwaśności. Aby bardziej zgłębić tajniki kuchni tajskiej niewątpliwie należy zajrzeć na stronę: Thai Food Tonight oraz Przepisy Chińskie. Na obu stronach można znaleźć wspaniałe przepisy kuchni tajskiej przygotowane w tradycyjny sposób przez Tajskich kucharzy.

tajskaWiele produktów kuchni tajskiej są ciężko dostępne w naszym kraju, jednak przy zachowaniu zasady mieszania smaków, możemy posłużyć się rodzimymi produktami zastępczymi. Często w sklepach m.in. www.PrzepisyChinskie.pl można znaleźć mieloną trawę cytrynową, czy też mielony galangal, który praktycznie w formie świeżej jest ciężko dostępny w naszym kraju.

Odwiedzając Tajlandię niewątpliwie trzeba odwiedzić Bangkok będący kolebką kulinarną tego kraju, gdzie można skosztować wielu odmian kuchni narodowej. Najczęściej jada się tam w budkach ulicznych, gdzie na oczach kupującego sprzedający przygotowuje wymyślne danie w zaledwie kilka minut. Ceny też nie przyprawią o zawrót głowy, ponieważ można się tam najeść już za 5 zł. Zachęcamy gorąco do wypróbowania tej kuchni będącej odskocznią od tradycyjnie spotykanych potraw na polskich stołach.