Kuchnia Chińska to jedna z najpopularniejszych kuchni świata, najbardziej znana spośród wszystkich kuchni azjatyckich. Posiada bardzo bogatą i wieloletnią tradycję. Każda potrawa jest wyjątkowa i na swój sposób odmienna, gdyż proporcje przypraw i ziół zależne są od kucharza. Nikt nie trzyma się dokładnego przepisu, każdy dodaje składniki według siebie, aby uzyskać wspaniałą kompozycję smaków. Jest takie przysłowie, „Kuchnia chińska posiada tysiące różnych potraw, przyrządzanych na tysiące różnych sposobów”. Zdanie to świadczy, iż kuchnia chińska jest bardzo eksperymentalną kuchnią, w której kucharze nie trzymają się schematów, a do każdej potrawy wkładają dużo serca, aby była wyjątkowa.

Ważnym elementem są warzywa - muszą być zawsze świeże. Świeżość ma bardzo istotny wpływ na smak potraw, jak również ich wartości odżywcze. Potrawy przygotowywane są bardzo szybko na tzw. patelni wok metodą stir-fry, czyli szybkie smażenie na dużym ogniu z energicznym mieszaniem. Dzięki tej metodzie potrawy są szybko smażone, przez co nie tracą swoich wartości odżywczych.

Chiny to bardzo rozległy kraj zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu. Sprawia to, iż w różnych zakątkach tego kraju uprawia się inne warzywa i hoduje różne zwierzęta. Ma to ogromny wpływ na kuchnię. Na wschodzie, gdzie jest dostęp do morza, spożywa się więcej ryb oraz owoców morza. W okolicach stolicy Chin, przygotowuje się potrawy z większą starannością. Wpływ na to miał fakt, iż w tych rejonach zamieszkiwała rodzina cesarska, która przywiązywała wagę do wyglądu przygotowanych potraw.

W kuchni chińskiej wyróżniamy kilka istotnych rodzajów ze względu na region:

Pekińska – do potraw używany jest głównie makaron, nie tak jak popularny w innych rejonach ryż. Wygląd potraw ma tutaj bardzo istotne znaczenie.

Szanghajska – ta odmiana słynie z wspaniale przyrządzonych ryb oraz owoców morza.

Syczuańska – kuchnia pochodząca z wschodnich rejonów Chin, słynie z ostrości.

Kantońska – najbardziej znana odmiana kuchni chińskiej, pochodząca z zachodnich Chin. Znana z potraw zdrowych, szybko przygotowywanych na patelni wok. Duża ilość warzyw połączona z różnymi rodzajami mięsa.

Hunańska – kuchnia charakterystyczna dla centralnych Chin.

Sinciang – bardzo specyficzna odmiana, w której nie stosuje się ryżu oraz wołowiny. Potrawy przygotowywane są w dużych glinianych garnkach.

Pomimo tak dużego zróżnicowania w regionie oraz kuchni, Chińczycy trzymają się kilku zasad. Potrawy muszą być idealne, kucharz musi być zadowolony ze smaku, koloru, aromatu oraz sposobu podania swojej potrawy. Od bardzo dawna wiadomo, iż Chińscy kucharze opierają się na pięciu podstawowych smakach: słodkim, kwaśnym, słonym, cierpkim oraz gorzkim. Wszystkie smaki muszą być odpowiednio ze sobą połączone, aby potrawa była smaczna, a każdy smak wyczuwalny.

W kuchni chińskiej potrawy spożywa się pałeczkami. Kultura Chińczyków mówi, aby samemu sobie nie nawlewać napojów. Gdy wszyscy siedzą przy stole, zanikają bariery społeczne, każdy jest równy. Dobrym zwyczajem jest pozostawienie odrobiny na talerzu, świadczy to o kulturze i o tym, że gospodarz przygotował wystarczającą ilość jedzenia.

Podstawowe składniki wykorzystywane w kuchni chińskiej to:

- sos sojowy

- sos ostrygowy

- grzyby mun

- przyprawa pięciu smaków

- olej sojowy

Kilka podstawowych przepisów kuchni chińskiej to:

- wołowina pięciu smaków

- kaczka po pekińsku

- kurczak w sosie słodko-kwaśnym

- wieprzowina z grzybami mun

- zupa po pekińsku z kapustą

Więcej przepisow można znaleźć w serwisie: www.ChinskiePrzepisy.pl

Kuchnia Chińska stajne się bardzo popularna na całym świecie. W Polsce podbiła już serca nie jednego Polaka. Powstaje również wiele restauracji serwujących właśnie chińskie potrawy. Kuchnia ta nie jest skomplikowana, a przygotowywanie potraw jest dość proste. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad oraz posiadać zdolność improwizowania, a przygotujemy naprawdę dobre chińskie danie. Większość składników znajdziemy w każdym sklepie, gdyż są to świeże owoce, warzywa oraz mięso. Produkty trudniej dostępne można znaleźć w sklepie internetowym: www.PrzepisyChinskie.pl Życzymy udanej przygody z kuchnią chińską.