Magda Gessler kojarzy nam się raczej z krzykiem, przekleństwami i pojawianiem się w miejscach, które potrzebują gastronomicznej reanimacji. Popularność jej programu, w którym ratuje restauracji z opresji, już trochę przebrzmiała, jednak sama Pani Gessler wciąż uznawana jest za kulinarny autorytet. Co ma nam do zaoferowania w swojej książce „Smaczna Polska”?

Okazuje się, że całkiem sporo i to w przystępnej (bardziej niż w swoim programie) wersji. Podtytuł publikacji to „Regionalny przewodnik kulinarny” i właśnie o smakach i smaczkach z różnych stron Polski książka traktuje. To całkiem trafiony kierunek – kulinarny celebryta, który zabiera się za jeden z najmodniejszych obecnie kulinarnych tematów, wydaje się być strzałem w dziesiątkę.

„Smaczna Polska” przybliża nam regionalizmy w kuchni polskiej. I choć znane większości z nas są: piróg biłgorajski z kuchni kresowej, flaki po warszawsku z kuchni mazowieckiej czy kluski śląskie, wiele dań w tej książce jest w naszych kuchniach czy polskich restauracjach mało popularnych. Przez lata regionalne tradycje zaginęły w pędzie szukania żywności taniej i przetworzonej. Na szczęście tendencja ta powoli odwraca się i coraz bardziej doceniamy nasze tradycyjne produkty. Każdy dział rozpoczyna się od przybliżenia czytelnikowi klasycznych produktów pochodzących z danej części Polski. Olej lniany, powidła krzeszowskie, dynie cieszyńskie i miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich to tylko niektóre ze skarbów, które ma do zaoferowania Polska. A jakie jest lepsze wykorzystanie takiego dziedzictwa, jak nie przygotowanie dań z tak wybornymi składnikami?

W książce znajdziemy receptury tradycyjne – zając w śmietanie, ryba po toruńsku, karminadle i czernina -  te umieszczono na końcu każdego rozdziału. Większą część książki stanowią jednak dania bardziej nowoczesne, przygotowane z wykorzystaniem klasycznych przysmaków z danego regionu. Myślę, że to bardzo fajny pomysł odkrywania kuchni na nowo z wykorzystaniem darów łąk, pól i lasów. Jest trochę lżej niż klasyka nakazuje, ale równie pysznie.

Książka jest ładnie wydana, kolorowe zdjęcia apetycznych dań, prosta typografia i przejrzysty rozkład treści sprawiają, że przyjemnie jest z tą publikacją obcować. Świetnie sprawdzi się jako prezent dla odwiedzających nas zagranicznych gości czy pasjonatów kuchni, którzy lubią wiedzieć o gotowaniu jak najwięcej. Jeśli chcemy poznać polske smaki, warto mieć ją na półce.