Pieczarki, rosnące wcześniej dziko, zaczęto uprawiać w XVI wieku przede wszystkim we Francji. Wyhodowane z gatunku Agaricus bisporus stały się wkrótce najpopularniejszym grzybem w wielu kuchniach europejskich. Pieczarki od początku były składnikiem tak lubianym, że często dodawano je do potraw, nawet wtedy, kiedy nie było to konieczne. Grzyby te dawnej uprawiano w wielu dworach, bowiem są niewymagające, a więc do ich hodowli wykorzystywano obszerne piwnice i nawóz koński. Pieczarki cieszyły i wciąż cieszą się popularnością z jeszcze jednego względu – w przeciwieństwie do grzybów leśnych są dostępne cały rok. Pieczarki młode, te o zamkniętych kapeluszach, jak i starsze, mają delikatny smak i nadają się do farszów, sosów czy makaronu.

Oprócz tych z hodowli, na pieczarkę można natknąć się na łąkach i pastwiskach, w ogrodach i na obrzeżach lasów a także na polanach i jasnych zaroślach. Grzybiarze znajdują ją od wczesnego lata aż do jesieni. Trzeba jednak zachować czujność, bowiem młode stadia można łatwo pomylić z muchomorem jadowitym. Pieczarkę polną rozpoznamy po białym, później żółknącym, jedwabistym kapeluszu. U młodych grzybów jest on półkolisty, następnie płasko się uwypukla. Smukły, biały trzon opatrzony jest tuż pod kapeluszem dwuwarstwowym pierścieniem. Biały miąższ pieczarki pachnie wyraźnie anyżkiem, a po nacięciu zabarwia się na żółtawo. Pieczarki polne są dużo bardziej grzybkiwyraziste w smaku od ich hodowlanych „sióstr”. Świetnie nadają się na grill i do smażenia, ale ich smak trzeba równoważyć innymi ostrymi smakami – bazylią, musztardą, czerwonym winem, parmezanem czy czosnkiem.

Polska, razem z Holandią, jest największym producentem pieczarki wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Nasz kraj jest ponadto największym eksporterem pieczarek na unijny rynek. Grzyby te kupują od nas m.in. Niemcy, Holandia, Francja, Wielka Brytania i kraje bałkańskie. Głównym odbiorcą jest jednak Rosja.

Zachęcamy do czytania innych artykułów o pieczarkach:

jak zamarynować pieczarki

faszerowane pieczarki

złociste pieczarki

wegetariańskie dania z pieczarek

Polecamy także dania z pieczarką w roli głównej:

schab z pieczarkami

pieczone pierogi z wołowiną, pieczarkami i oliwkami

pieczarki czosnkowe

jajka faszerowane pieczarkami

naleśniki z pieczarkami