Cukier to nie tylko biały kryształ wytwarzany z buraka cukrowego. W różnych zakątkach świata opracowano metody pozyskiwania słodkości np.: z trzciny cukrowej. Tak powstaje cukier demerara lub cukier muscovado. Ten ostatni jest szczególnie ceniony za wyrazisty smak melasy, charakterystyczny aromat i wilgotną konsystencję. Marka Diamant od wielu lat specjalizuje się w dostarczaniu cukru, mając najszerszą ofertę cukrów trzcinowych w Polsce.

Indie – pyszne deser z ryżu

Azja Południowa to prawdziwy raj dla smakoszy i podróżników. W Indiach można podążać szlakiem minaretów i świątyń, zobaczyć sanktuaria słoni, odwiedzić mauzoleum Taj Mahal albo zagłębić się w kinematografię największego przemysły filmowego – Bollywood. W Indiach można też skosztować najlepszej kuchni wegetariańskiej. Jednym z przysmaków jest kheer – tradycyjny pudding ryżowy podawany na święta i uroczystości rodzinne. Najczęściej deser zawiera w składzie suszone owoce i bakalie, a nawet mus z mango.

Azja – tofu na słodko

Pozostając blisko kuchni azjatyckiej, warto sięgnąć po danie inspirowane kuchnią japońską. Japonia znana jest z różnorodnych sposobów podawania soi i tofu. Poszukiwacze wyjątkowych doznań smakowych znajdą wiele możliwości, aby zaspokoić apetyt. Między innymi warto sięgnąć po panierowane tofu. Do jego przyrządzenia przydatny jest sos sojowy oraz cukier trzcinowy muscovado, który nada przekąsce wyrazistości.

Izrael – roślinna kuchnia żydowska

Podróżując do Izraela, można odwiedzić popularne atrakcje turystyczne takie jak Ściana Płaczu, ale warto też podążyć ścieżką oryginalnych smaków i zapachów. Właśnie w Jerozolimie można zobaczyć przenikające się na talerzu wpływy żydowskie i arabskie. Jednym z ciekawszych dań podawanych na słodko jest cymes. Połączenie aromatycznych przypraw, z owocami i warzywami stanowi intrygujący posiłek. Tradycyjnie dosładza się je płynnym miodem. Jednak można poeksperymentować, dodając cukier muscovado o wyjątkowym smaku melasy.

Marka Diamant przygotowała również konkurs. Należy zrobić zdjęcie, które pokaże klimat Twojej wymarzonej podróży, na którym widać jeden z cukrów trzcinowych Diamant, a następnie dodać na swoim publicznym profilu Facebook lub Instagramie z tagiem #trzcinowydiamant. Autorzy i autorki 3 najlepszych zdjęć otrzymają po 3000 złotych na realizację swojego marzenia! Inspirujące przepisy, zasady i regulamin akcji można znaleźć na: www.trzcinowy.slodkielaczy.pl

Artykuł powstał we współpracy z marką Diamant.