Dla wielu osób próbujących zrzucić wagę, omijanie śniadania wydaje się być kluczem do osiągnięcia wymarzonej wagi. Nic bardziej mylnego! Pełnowartościowe śniadanie, jako jedyny posiłek w ciągu dnia, zapewnia nam dostarczenie energii, która w żadnym wypadku nie zostanie odłożona w postaci tkanki tłuszczowej.

Ludzie, którzy nie jedzą śniadań są zmęczeni, niespokojni i wydaja się być drażliwi. Bardzo często takie osoby mają także problemy z kontrolowaniem masy własnego ciała. Wynika to z faktu, że poprzez omijanie tego posiłku, znacznie więcej jedzą na obiad. Jak powszechnie wiadomo – obiady należą jednak bardzo często do ciężkostrawnych posiłków, składających się nawet z dwóch dań. Nasz żołądek znacznie gorzej sobie z nim radzi podczas trawienia, a spożyte kalorie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej.

Choć częstym argumentem osób niejedzących śniadań jest to, iż po wstaniu z łóżka po prostu nie są głodne, to właśnie przyzwyczajenie do wychodzenia z domu na czczo jest odpowiedzialne za nieodczuwanie ochoty na poranny posiłek.

Będąc w pracy i mając w żołądku jedynie czarna kawę, czujemy się senni, nie mamy siły, a nasza koncentracja wydaje się być znacznie mniejsza. Wszystko to jest spowodowane spadkiem glukozy we krwi, który powoduje zmęczenie na samym początku dnia.

Omijanie posiłku po często nawet dwunastogodzinnej przerwie sprawia, że pozbawiamy się koniecznego dla organizmu paliwa, jakim są witaminy i składniki odżywcze pochodzące z jedzenia. A receptą na dobre samopoczucie jest po prostu jedzenie śniadania.

Co na śniadanie?

  • Pieczywo – najlepiej pełnoziarniste
  • Nabiał i jego przetwory
  • Tłuszcz – np. pieczywo posmarowane margaryną lub masłem
  • Warzywa i owoce
  • Dodatki – np. chuda wędlina
  • Napój - szklanka gorącego kakao, herbaty lub mleka