Pączki

Pulchne, okrągłe drożdżowe ciastko nadziewane konfiturą, owocami lub budyniem. Smażone na ciemnozłoty kolor głębokim tłuszczu, z charakterystyczną, jasną obwódką wokół. Często oprószone cukrem pudrem lub polane lukrem. Jedno z najpopularniejszych ciastek – pączek.

I choć kojarzony z Polską, pączek trafił na nasze stoły najprawdopodobniej z Bliskiego Wschodu lub starożytnego Rzymu. Już wtedy w ostatnie dni karnawału były czasem zabawy i picia a na stołach królowały tłuste potrawy, w tym pączki.

Początkowo było to ciasto chlebowe nadziewane słoniną i smażone w smalcu. Podawano je z tłustymi mięsami, całość popijano wódką.

Dopiero z czasem, w XVI wieku, ciastko to zaczęto przyrządzać na słodko. Jako o jednym z tradycyjnych polskich deserów pisał o pączkach Mikołaj Rej, a historycy wspominają, że serwowano je na dworze króla Augusta III.pączki

Na Śląsku pączki znane są jako kreple – od niemieckiego słowa Krapfen, czyli ciasta smażonego w tłuszczu, wcześniej funkcjonowały też nazwy bliny czy babałuchy.

Niezależnie od nazwy, w tłusty czwartek przeciętny Polak zjada 2.5 pączka, a wszyscy Polacy w ten jeden dzień zjadają ich prawie 100 milionów. Wiąże się z tym pewien przesąd, który głosi, że sięgnięcie po pączki w tłusty czwartek ma przynieść szczęście, a niejedzenie ich - niepowodzenia.

 

Faworki

Zgodnie ze staropolskim zwyczajem, karnawał to czas smażenia faworków, czyli chrustu. Te kruche i delikatne ciastka oryginalnie pochodzą z Litwy i Niemiec. Kształtem przypominają złożoną kokardkę czy wstążkę i stąd wzięła się polska nazwa, zapożyczona z francuskiego - faveur - wąska wstążeczka, tasiemka jedwabna.

Legenda głosi, że powstanie faworków to czysty przypadek. Młody, nieuważny cukiernik miał przez przypadek wrzucić do rozgrzanego oleju wąski pasek ciasta na pączki. Ciasto ukształtowało się w warkocz, a po doprawieniu cukrem okazało się że nieuwaga zaowocowała smakowitym ciastkiem.

Początkowo faktycznie faworki przygotowywano z ciasta na pączki, przez co były ciężkie i tłuste. Później przyrządzano je z ciasta lanego i biszkoptowego, aż wreszcie z tak zwanego ciasta zbijanego, z którego dziś najczęściej robi się faworki. Zmiana receptury sprawiła, że są lekkie, cienkie i chrupiące, a zajadamy się nimi przez cały czas trwania karnawału.

 

Polecamy przepisy na przepyszne pączki i faworki:

pączki

pączki serowe

domowe pączki

pączki z kremem cytrynowym

faworki po niemiecku

faworki

 

Zachęcamy także do czytania artykułów:

pieczenie - alternatywa do smażonych pączków i faworków

skąd się wziął tłusty czwartek

z pączkiem dookoła świata

karnawałowe słodkości

jak smażyć pączki i faworki