Pstrąg zaliczany jest do ryb średnio tłustych i zawiera wysokoprzyswajalne białko oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Ma też wiele witamin (zwłaszcza A, D, E), których nie znajdziemy np. w owocach czy warzywach. 

- Wiadomo, że pstrąg potrzebuje wyśrubowanych warunków do życia, a Polska jest do tego idealna. Wybierając pstrąga, wybieramy polski produkt, który wspiera społeczności lokalne i ekonomię wielu regionów. Pstrąg pozytywnie wpływa na nasz układ krążenia, a przy tym jest naprawdę bardzo łatwy do przyrządzenia. Jest idealnym wyborem do zbilansowania diety. W każdym kęsie pstrąga mamy wszystkie wartości, jakich potrzebujemy do bycia zdrowym – podkreśla Pascal Brodnicki, ambasador kampanii „Teraz pstrąg”.

Awakulturalny pstrąg

Pstrąg jest łatwo dostępny w małych i dużych sklepach na terenie całej Polski, a to dlatego, że hodowany jest w rodzinnych gospodarstwach zaliczanych do nowoczesnej akwakultury. Ma to ogromny wpływ na to, jak smakuje ryba.

- Smak ryby zależy od warunków w jakich dorasta, od miejsca, w jakim rośnie i się rozwija. Ryba dobrej jakości zapewnia lepszy smak potrawy, jaką przygotowujemy. To jest idealne w akwakulturze, że możemy mieć świeży i smaczny produkt w całej Polsce, nawet w mieście, gdzie jesteśmy oddaleni od rzek i zbiorników, w jakich znajdziemy zdrowe ryby – dodaje Brodnicki.

Jak wybrać dobrą rybę?

Jeśli chcemy być pewni, że kupujemy świeżą i smaczną rybę, musimy kierować się kilkoma prostymi zasadami:

  1. Oko ryby powinno być wypukłe i błyszczące, nie powinno być spłaszczone.
  2. Ryba powinna mieć lśniące łuski.
  3. Od świeżej ryby czuć delikatny zapach jodu i to jest znak świeżości.
  4. Ryba musi być jędrna i sztywna, tak, że gdy trzymamy ją za ogon nie może opadać.  
  5. Kolejna rzecz to skrzela. Kolor musi być intensywnie czerwony lub jasnoczerwony, muszą być mokre i lśniące, absolutnie nie mogą być lepkie czy plamiste. 
  6. Po naciśnięciu palcem ryby jej ciało powinno automatycznie odzyskać swój pierwotny kształt.

A kupioną już rybę należy odpowiednio przechowywać:

- Świeżego pstrąga można przechowywać w lodówce do maksymalnie dwóch dni, ale pod warunkiem, że wcześniej został wypatroszony, tak samo po ugotowaniu. Rybę możemy także zamrozić, oczywiście bez wnętrzności. Ważne też, aby nigdy nie rozmrażać jej w gorącej wodzie. Jeśli chcemy zjeść rybę mrożoną, to dzień wcześniej wyjmujemy ją i pozostawiamy do odmrożenia w lodówce – przypomina Pascal Brodnicki.

Przepis na smacznego pstrąga

Pstrąga można przygotować na wiele sposobów, ale najważniejsze, aby produkt nie był wysuszony, zachował wilgoć i miał w sobie dużo różnych smaków.

- Bardzo polecam przygotować rybę w piekarniku. Wystarczy posmarować ją z obu stron oliwą, dodać zioła, sól, pieprz (przyprawy możemy dodawać prosto do brzucha ryby) i włożyć ją do pieca aż mięso będzie nieprzezroczyste. Pstrąga można zrobić na 1000 sposobów: w marynacie, w tajskich przyprawach lub zwyczajnie obłożyć posiekanym czosnkiem. Pstrąg uwielbia być w towarzystwie białego wina, czosnku i różnych ziół – radzi kucharz.

Smacznego!

www.terazpstrąg.pl