W sklepach mamy coraz więcej świeżych ryb. Tylko czy na pewno? Nie wszyscy wiedzą jak wygląda świeża ryba, a tylko taka jest naprawdę dobra w smaku. O ważności ryb decyduje wygląd skóry, płetw, skrzeli i jej zapach.

 

Świeżość

 

Jakość i świeżość to dwa warunki, bez których dobra kuchnia nie byłaby możliwa. Świeżość szczególnie ważna jest w wypadku ryb morskich, nie zależnie od tego czy jemy ją nad morzem czy w górach. Z rybami słodkowodnymi nie ma takiego problemu, ponieważ zwykle trzyma się je w specjalnych basenach. Nie handluje się żywymi rybami morskimi, dlatego muszą one przebyć długą drogę zanim znajdą się u nas na talerzu. Dlatego, trzeba zwracać szczególną uwagę na ich świeżość.

 

Skóra

 

Musi mieć naturalną barwę i połysk. Skóra nie może być uszkodzona ani blada. Powinna być pokryta łuskami odpowiednio do danego rodzaju ryby. Świeży śledź i makrela tracą prawie wszystkie łuski podczas połowu, to jest dla nich normalne. Śluz na skórze powinien być przejrzysty. Skóra nie powinna być żółta i szara, męta i poplamiona krwią. Sucha skórka dowodzi, że ryba dłuższy czas leżała na powietrzu.

Płetwy

 

Powinny być dobrze zachowane. Uszkodzenia płetw czasem świadczą o tym, że ryba np. była ciągnięta w sieci wraz z mnóstwem innych ryb. Sklejone płetwy mogą być wynikiem nieprawidłowego składowania ryby.

Oczy

 

Przejrzyste, wypukłe oczy bez oznak zmęczenia to dowód na to, że ryba jest świeża. Oczy nie powinny być zmętniałe, zamglone i przekrwione.

Skrzela

 

Rybie skrzela powinny być jaskrawo czerwone. Pojedyncze płatki skrzelowe muszą być dobrze widoczne, nie mogą być ubrudzone i pokryte śluzem. Szarobiałe, żółtawe albo zbrązowiałe skrzela świadczą o tym, że ryba jest nieświeża lub że była nieprawidłowo przechowywana. Podobne objawy mogą być widoczne u chorych lub, zwykle hodowlanych.

Zapach

 

Wnętrzność świeżej ryby nie powinny mieć żadnego zapachu. Ta zasada dotyczy także całej ryby, świeżych ryb prawie w ogóle nie czuć. Typowy „rybi zapach” powstaje w skutek ich nieprawidłowego przechowywania. Świeża ryba nie powinna też pachnieć kwasem czy tranem.

Kucharze mają inny sposób na sprawdzanie świeżości ryb i filetów. Przesuwają po ich powierzchni płaską stroną noża. Im czystszy nóż tym świeższa ryba.