Tylko pietruszka nada niepowtarzalny smak i aromat rosołowi i sałatce jarzynowej. Zdarza się jednak, że jako pietruszkę na straganach sprzedaje się pasternak. O ile wasza pomyłka jest przypadkowa, trudno mówić o omyłce sprzedawców przy podpisywaniu skrzynek z warzywami. Tym bardziej, że „bliźniak” pietruszki jest tańszy w uprawie i daje większe plony. 

Jak rozpoznać pasternak? 

Ceny pietruszki na szczęście spadły, natomiast pomyłki na targu wciąż się zdarzają - szczególnie, jeśli robicie zakupy w pośpiechu. Smak i aromat pietruszki do rosołu czy sałatki jarzynowej jest niezbędny. Dzięki korzeniowi pietruszki wywar jest bardziej wyrazisty. Żeby sprawnie rozróżnić te 2 inne w smaku warzywa, zwróćcie uwagę na: 

  • Zapach i smak

Pasternak ma delikatniejszy niż pietruszka zapach, który przypomina bardziej marchewkę. Wielu osobom przypomina ją też w smaku. Pasternak jest słodszy niż pietruszka i ma orzechowy posmak. Zrobicie z niego nawet budyń na deser.  

  • Kolor korzenia

Pasternak ma kremową, żółtawą skórkę. Korzeń pietruszki jest praktycznie biały. 

  • Wygląd liści

Liście pasternaku są niesmaczne, dlatego rzadko jest on sprzedawany z nacią. Liście naci pasternaku od spodu są porośnięte jasnym meszkiem. Natka pietruszki go nie posiada - ma wiotkie i pyszne, aromatyczne listki. 

Pasternak wyróżnia też ciemna obwódka w miejscu, gdzie wyrasta nać. To najbardziej charakterystyczna różnica. Natka pietruszki ma jasną obwódkę. Jeśli na bazarze traficie na warzywa bez naci, właśnie po tym rozpoznacie pasternak.

Jeśli już kupiliście pasternak, do czego wykorzystywać to warzywo? 

Jeżeli omyłkowo kupiliście pasternak zamiast pietruszki, możecie go wykorzystać do różnych dań i nie zostawać z figą z makiem (z pasternakiem). Pasternak jest łagodniejszy niż pietruszka, dzięki czemu bardziej wszechstronny. Nadaje się jako dodatek do zup-krem, szczególnie z białych warzyw, np. kalafiora, kalarepki i selera. Pasternak możecie też usmażyć jak frytki, wykorzystać na surówkę (będzie pasował np. do marchewki i pikantnej rzepy).

Możecie go także upiec. Do pieczonego pasternaku będzie pasował sos cytrusowy, korzenny, miodowy lub miodowo-musztardowy. Taki pasternak możecie podać jako dodatek do pieczonego indyka lub kurczaka. Ugotowany i tłuczony pasternak z dodatkiem masła i czosnku zastąpi też purée ziemniaczane. Nadaje się nawet na budyń - wystarczy wygotować go na miękko w mleku z cukrem, dodać skrobię, cukier i żółtko, a następnie zmiksować.