Rozgrzewające przepisy na zimowe zupy

Zupa na zimę powinna zawierać składniki, które będą w stanie od środka rozgrzewać nasze ciała. Doskonale nadają się do tego dania inspirowane na przykład kuchnią meksykańską lub indyjską. Zdecydowanie warta naszej uwagi jest na przykład rozgrzewająca zupa - z chili, imbirem i kurkumą. Wszystkie zawarte w niej przyprawy z pewnością pozwolą nam zapomnieć o zimnie tworząc wyjątkowo smaczną kompozycję. Podobnie zresztą jak typowa i dobrze niektórym znana zupa chili con carne, w której oprócz chili znajdziemy mięso z kurczaka i mnóstwo warzywa, takich jak papryka, fasola, kukurydza czy pomidory. Dzięki nim zupa z pewnością zaspokoi nasz głód i pozwoli znów poczuć przyjemne rozgrzanie.

Ale przecież mamy również zupy polskie na zimę, które od wielu lat pomagają nam przetrwać największe mrozy i doskonale spełniają swoje zadanie. Wystarczy tutaj wspomnieć świetnie wszystkim znany krupnik na żeberkach, który jest wyjątkowo sycący, ale przy tym również bardzo smaczny. Taki tradycyjny krupnik może z powodzeniem stanowić samodzielne danie obiadowe, którym każdy naje się do syta. Inną dobrze znaną w kuchni polskiej zupą jest też kartoflanka ze śmietaną i koperkiem. Chyba każdy z nas pamięta ten smak z czasów swojego dzieciństwa. Fantastyczny aromat kuperku nadaje całej zupie wyjątkowego smaku, a znajdujące się w niej warzywa to gwarancja, że od stołu odejdziemy najedzeni.

Zupy krem na zimę

Zupy na zimę dla dzieci muszą być rozgrzewające, smaczne, ale też dopasowane do ich upodobań. A wyjątkowo dużo maluchów najbardziej lubi zupy krem, w którym nie ma żadnych zbędnych ich zdaniem dodatków do gryzienia. Choć oczywiście chrupiące grzanki są zawsze mile widziane. Do wyboru mamy mnóstwo przepisów na zupy krem na zimę, więc jeśli tylko mamy pod ręką blender możemy z nich korzystać.

Bardzo smaczna jest na przykład zupa krem z kukurydzy, która w zależności od tego jakich przypraw użyjemy może być mniej lub bardziej ostra. Dla osób dorosłych dobre zupy na zimę to również te, których najważniejszym składnikiem jest czosnek. Czy to w postaci tradycyjnej, czy też w formie kremu zupa czosnkowa z pewnością nas rozgrzeje i nasyci, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się do niej przygotować ziołowe grzanki. Pamiętajmy, że nawet szybkie zupy na zimę wymagają odpowiedniego przyprawienia, aby faktycznie spełniały swoje zadanie.

Jak zrobić buraczki na zimę do zupy?

Buraczki na zimę do zupy w słoikach to idealny sposób na przyrządzenie szybkiego, rozgrzewającego obiadu. Zwłaszcza, że nie trzeba być mistrzem w gotowaniu, aby przygotować takie zapasy na zimę. Wystarczy odpowiednią ilość czerwonych buraków zagotować w wodzie do miękkości i następnie obrać je ze skórki. Następnie buraki możemy zetrzeć na tarce o dużych oczkach lub pokroić je na kawałki, w zależności od tego w jakiej formie chcemy ich później używać. Na koniec trzeba tylko umieścić je w słoiczkach, zalać zalewą i odstawić do spiżarki. A kiedy będziemy chcieli przygotować nasze ulubione zupy rozgrzewające na zimę, takie jak pyszny barszczyk czerwony, wystarczy sięgnąć po jeden z takich słoików.

Jak zrobić ogórki na zupę na zimę?

Zupy na zimę można również przyrządzać na bazie wcześniej przygotowanych ogórków w słoiczkach, podobnie jak w przypadku wspomnianych już buraków. Tym razem jednak na tarce należy zetrzeć świeże ogórki, które następnie umieszcza się w słoiczkach wraz z odpowiednimi przyprawami. Jest to banalnie proste, więc dobrze jest zrobić sobie taki zapas na zimowy czas. A jeśli w naszej spiżarni mamy więcej miejsca, warto też przygotować pomidory na zupę na zimę, dzięki którym może powstać na przykład zupa z kapustą włoską i pomidorami oraz pulpetami wołowymi.