Pizza neapolitańska

Oryginalną pizzę neapolitańską tworzą typowo włoskie składniki. Są nimi pomidory San Marzano, rosnące na polach wulkanicznych oraz mozzarelli di bufala sampana – ser, który jest robiony z mleka krów wypasanych na bagnach Kampanii i Lazio w półdzikich warunkach.

Zgodnie z zasadami, ciasto wyrabia się ręcznie lub z użyciem wolnoobrotowego miksera. Następnie formuje się je rękami, bez użycia wałka lub innych przyrządów mechanicznych, tak, aby jego grubość nie przekraczała 3 milimetrów. Następnie piecze się ją przez 60-90 sekund w temperaturze 485 °C w piecu opalanym drewnem dębowym. Podaje się ją w trzech wariantach:

  • pizza marinara – zawiera pomidory, czosnek, oregano oraz oliwę z pierwszego tłoczenia (większość pizzerii w Neapolu dodaje do tego rodzaju również bazylię);
  • pizza Margherita – zawiera pomidory, plasterki mozzarelli, bazylię oraz oliwę z pierwszego tłoczenia;
  • pizza Margherita extra – zawiera pomidory, mozzarellę z Campanii (w okrągłych plasterkach), bazylię oraz oliwę z pierwszego tłoczenia.

Pizza typu Lazio

Dostępna w wielu częściach Włoch jako pizza na wynos o grubości ciasta od 1 do 2cm (taka pizza jest zazwyczaj pieczona w kuchenkach elektrycznych) oraz jako pizza serwowana w restauracjach (posiada cieńszy placek, wypiekana jest na ogół w piecach opalanych drewnem).

Pizza sycylijska

Pizza z grubym ciastem o prostokątnym kształcie, podawana z sosem pomidorowym, serem i wybranymi dodatkami.

Pizza biała

Nie zawiera sosu pomidorowego, lecz sos biały – najczęściej robiona jest na bazie mleka lub pesto. W Rzymie określenie pizza bianca odnosi się do zapieczonego chleba z dodatkiem oliwy, soli i sporadycznie z liśćmi rozmarynu.

Focaccia

W jej skład – oprócz ciasta – wchodzą tylko oliwa i rozmaryn. Jest podawana jako rodzaj tradycyjnego pieczywa, którego rodzaje zależą od regionu. Mogą się różnić recepturą lub sposobem podania – od suchego placka, z solą, ziołami, aż po polane oliwą ciasto z suszonymi pomidorami i oliwkami. Focaccia zwykle podawana jest jako przystawka przed daniem głównym, dla zaspokojenia pierwszego głodu oraz jako dodatek do innych potraw.

Calzone

Połowę okrągłego placka wypełnia się szynką, mozarellą i oregano, po czym przykrywa się drugą połową placka, skleja brzegi i zapieka.