Dodatkowo jeśli dbasz o to, aby oszczędzać czas w kuchni, ale nadal aby gotowanie było zdrowe, bez konserwantów i smaczne, wypróbuj przepis od marki Diamant, która zachęca do letniego żelowania z cukrami żelującymi. Producent w akcji ŻELOVE LATO pokazuje niecodzienne przepisy, takie jak np. dżem z pomidorów, marchwi czy malin i tymianku. Znajdziecie je poniżej. 

Podkręć truskawki słodyczą kakaowca

W tej wersji przepisu tradycyjne truskawki zostały połączone z nowoczesną nutą czekolady. Wystarczy jedno opakowanie cukru żelującego na kilogram truskawek (lub jeśli robisz mniejszą liczbę słoiczków – połowa opakowania cukru na połowę kilograma truskawek). Gotowanie do idealnej gęstości trwa zaledwie… 3 minuty! 

Składniki:

  • 1 kg truskawek
  • 100 g czekolady gorzkiej
  • 500 g cukru żelującego Diamant

Truskawki umyj, usuń szypułki, pokrój na kawałki i przełóż do garnka. Zasyp cukrem żelującym Diamant, wymieszaj i zostaw na 3-4 godziny. Wstaw garnek na gaz, doprowadź do wrzenia i gotuj przez 3 minuty. Przed końcem dodaj połamaną czekoladę i wymieszaj, by się rozpuściła. Gotową konfiturę przełóż do słoiczków. Smacznego!

Więcej sprawdzonych przepisów oraz konkurs, w którym do wygrania pastelowe lodówki turystyczne typu retro Polarbox na www.lato.slodkielaczy.pl