Pochodzą z egzotycznych zakątków, ale od wieków popularne są również u nas.

Cynamon
Otrzymuje się go z kory cynamonowca uważanego za najstarsze drzewo świata. W Biblii cynamon wymieniany jest jako wonność użyta do namaszczenia Arki. Dodawany jest do ciast, np. z jabłkami, oraz dań z ryżu. Laską cynamonu przyprawia się kompoty, soki owocowe, grzane wino i piwo. W kuchni arabskiej i bliskowschodniej cynamon dodaje się do jagnięciny i pikantnych sosów. Jest składnikiem wielu mieszanek przyprawowych. W medycynie ludowej używany jest jako środek przeciw przeziębieniom, poprawiający trawienie, wzmacniający serce i odporność,a także pobudzający apetyt. Olejek cynamonowy stosowany jest do wyrobu kosmetyków.

Wanilia
Najszlachetniejszy aromat ma miąższ z rozciętej laski. Wanilię dodajemy do ciast, deserów i likierów. Przyprawia się nią również sosy podawane do ryb i skorupiaków. Olejek waniliowy regeneruje skórę, zapobiega jej wysuszeniu i starzeniu.

Gałka muszkatołowa
Gałką muszkatołową (tartą lub zmieloną) przyprawia się ciasta, desery, grzane wino i piwo, ale również mięsa, ryby, bigos, zupy, np. jarzynową i fasolową, szpinak, dania z jaj i serów. Gałka muszkatołowa jest popularna w medycynie Wschodu. Łagodzi stany zapalne oskrzeli, usuwa wzdęcia i uspokaja.

Goździki
Należą do najstarszych znanych przypraw. Aromatyzuje się nimi zarówno dania słodkie: kompoty i ciasta, jak i pikantne: sosy, marynaty, pieczone mięsa, pasztety i czerwoną kapustę. Olejek goździkowy przeciwdziała gromadzeniu się wolnych rodników, a więc ma działanie antynowotworowe. Rozgryziony goździk ma lekko piekący smak, łagodzi ból zębów i odświeża oddech po zjedzeniu czosnku. Kilka goździków wbitych w pomarańczę napełnia pomieszczenie wspaniałym zapachem.

Anyż
Dodaje się go do gotowanych jarzyn, potraw z dziczyzny i sosów mięsnych. Anyżem aromatyzuje się kompoty, ciasta, słodkie dania z ryżu i owoce morza. Dodaje się go do ponczów i likierów. Działa wykrztuśnie, łagodzi chrypkę i ból gardła. Dzięki właściwościom rozkurczowym wskazany jest przy zaparciach, bólach brzucha i kolkach u niemowląt i małych dzieci. U matek karmiących pobudza wydzielanie mleka.

Opracowano na podstawie listów Sylwii Dąbrowy z Cieszyna, Ewy Kasprzak-Ząbek z Chrzanowa i Marii Puaneckiej z Inowrocławia. Dziękujemy!

Fot.: archiwum Burda