Naturalnie słodkie - to hasło często widnieje na opakowaniach gotowych przetworów, ale czytając skład produktu nierzadko orientujemy się, że skrywa ukryty, często zbędny dodatek cukru. Domowe przetwory od zawsze kojarzą się z przerabianiem sezonowych owoców lub warzyw oraz zapasami cukru, które do nich trafiają. Okazuje się, że janginizacja zupełnie eliminuje dodatek cukru.

Co to jest janginizacja?

W skrócie - janginizacja poleca na wykorzystaniu w trakcie obróbki termicznej naturalnego cukru, który jest w owocach. Podkręca go niewielka ilość soli, która dodawana jest do dżemów czy innych wyrobów. Termin janginizacji wywodzi się z wiodącej prym w Japonii makrobiotyki. Nawiązuje do kluczowej zasady, która wyjaśnia zachowanie równowagi energetycznej pierwiastków yin i yang. W tym duecie Yin odpowiada pokarmom zimnym, zaś Yang przypisuje się składnikom gorącym. W praktyce to ciepło pochodzące z ich podgrzewania, duszenia i gotowania, najlepiej w "sosie własnym", bez dodatku cukru czy wody. Sól wydobędzie w trakcie duszenia naturalną słodycz.

Janginizacja krok po kroku

Tak robione przetwory bez cukru nie różnią się zbytnio od klasycznych, bardzo słodkich wersji. Również wybieramy ulubione owoce, musimy przygotować garnek z grubym dnem, a także wyparzone, suche, czyste słoiki. Przyda się też sól - najlepsza będzie sól morska lub himalajska. Do janginizacji podchodzimy w następujących krokach:

  • dojrzałe, soczyste owoce kroimy na możliwie najmniejsze kawałki
  • podgrzewamy je bez dodatku wody w garnku z grubym dnem na małej mocy palnika/gazie
  • owoce dusimy we własnym soku, w trakcie raz po raz mieszamy
  • po ok. 1h dosypujemy sól - przyjmuje się, że na 1 kg owoców wystarczy 1 mała szczypta soli
  • wymieszane, odparowane, gęstniejące gorące przetwory przekładamy do słoików
  • dobrze zamykamy i pasteryzujemy 

Sprawdź: pasteryzacja "na sucho" w piekarniku lub pasteryzacja w zmywarce

Najlepsze owoce do janginizacji

Janginizacja pomoże w łatwy sposób uniknąć dodawania cukru. Niezależnie od tego, czy jego cena aktualne jest zbyt wysoka, czy ze względów zdrowotnych nie chcemy używać go w dużych ilościach. Przetwory z dodatkiem soli będą najlepiej smakować, jeśli użyjemy bardzo dojrzałych, sezonowych owoców. W przypadku różnych rodzajów, najważniejsza różnica polega na długości podgrzewania i odparowywania naturalnych soków. Najkrócej będzie to w przypadku śliwek ok. 75 minut, następnie nektarynki ok. 90 minut, a znacznie dłużej jeśli janginizować będziemy truskawki czy ananasa. Aby cieszyć się smakiem przetworów bez cukru, a po janginizacji, słoiki zawsze musimy zapasteryzować.

Inne sposoby na przetwory bez cukru

Zanim zaczęto używać określenia janginizacja, w wielu domach od dawna cukier nie był podstawowym składnikiem do domowych przetworów. Odpowiednie proporcje warzyw, owoców i przypraw nierzadko wystarczały, aby uzyskać oczekiwany efekt. I tak jest w przypadku przepisów naszych Czytelniczek na domowe soki do herbaty: sok z owoców czarnego bzu bez cukru oraz domowy sok imbirowy (bez cukru) są naturalnie dobre! Podobnie domowy ketchup bez cukru - doskonałe połączenie warzyw i przypraw, które podkręcają jego smak. Będzie o niebo lepsze niż gotowce ze sklepu, które w 99 proc. mają sporo cukru na etykiecie. Na uwagę zasługują też wyroby ze śliwek - te z dojrzałych śliwek węgierek nie potrzebują wiele, aby smakować doskonale, jak kompot ze śliwek węgierek bez cukru oraz ekspresowe powidła bez dodatku cukru, a podkręcone smakiem cynamonu. Bez cukru absolutnie pysznie smakują też konfitury i marmolady wieloowocowe - mieszanka fruktozy z różnych owoców to naturalny konserwant i słodzik. Nie bez znaczenia jest też sposób przygotowania. Polecamy smażone konfitury bez cukru oraz marmoladę bez cukru.