W idealnym świecie spędzałabym cały dzień w kuchni, a każdy obiad, który podaję mojej rodzinie składałby się z dwóch dań. Po obiedzie najchętniej serwowałabym deser i kolację na ciepło. Niestety świat nie jest tak idealny i pędzi jak szalony, a ja w tym oszałamiającym tempie staram się jak mogę, aby każde danie, które podaję było zdrowe i zawierało jak najmniej chemii. W takich momentach pomocny jest przepis na szybki obiad. Dziś na warsztacie lekkie danie obiadowe - sałatka.

Szybki obiad -  zasada nr 1

Wybieraj warzywa sezonowe i świeże. Aktualnie tania jest młoda kapusta, cukinia za chwilę stanieje kalafior i brokuły. Pojawiły się krajowe szklarniowe pomidory i ogórki gruntowe- korzystaj z tego dobrobytu jakiserwuje nam nasza ojczysta ziemia.

Szybki obiad - zasada nr 2

Urozmaicaj dania zagranicznymi dodatkami. Ser gorgonzola, kapary, ser mozarella czy oliwa z pestek dyni nada daniu całkiem nowy zaskakujący smak. Podkreślam urozmaić- pamiętaj więc aby do jednego dania nie wrzucać od raz całego słoika kaparów czy sera pleśniowego- bardziej tym zaszkodzisz potrawie.

Szybki obiad - zasada nr 3

Zwracaj uwagę na etykiety. Jeśli w mięsie jest mięso mechanicznie oddzielane (mom), w serze na pierwszym miejscu znajduje się  sól a dżem to sam cukier- nie używajcie go. Zdrowe odpowiedniki istnieją- wystarczy czytać skład.

Przepis na szybki obiad - Sałatka z cukinii i sera mozzarella

Przygotuj:

  • 1 młodą cukinię
  • 2 pomidory
  • ½ paczki sera mozarella

Cukinię pokrój w półksiężyce i podsmaż w przyprawach. Pomidory pokrój w ósemki, ser w kostkę. Wszystko wymieszaj i dopraw.

Czas przygotowania- 15 min

Zobacz też inne przepisy na szybki obiad!