Odkąd odkryłam jego wartość jako skladkina bazy na szybki obiad, przechowuję jeden egzemplarz schłodzony i jeden zamrożony- na czarną godzinę. Nigdy nie wiadomo, kiedy wpadną niezapowiedziani głodni goście, których trzeba będzie ugościć czymść ciepłym i sycącym. Wtedy sprawdzą się przede wszystkim przepisy na szybkie dania.

Samodzielne przygotowanie ciasta francuskiego jest długim zabiegiem, o który nigdy w życiu się nie pokusiłam. Stawiam przede wszystkim na szybkie dania, dlatego częśto posiłkuję się ciastem kupnym. Sklepowa wersja w niczym jednak nie odbiega jakością od wykonanego w  domu- mają za to jedną ogromną zaletę- są tanie i szybkie do przyrządzenia! Jeden płat ciasta kosztuje nie więcej niż 4 zł. Idealnie się mrozi i kocha zimne temperatury, więc trzymanie go w lodówce jest bardzo dobrą alternatywą. Ja mam zawsze  jeden egzemplarz zamrożony i jeden schłodzony. Ten schłodzony w lodówce nie wytrzymuje w niej nigdy dłużej niż tydzień- zawsze najdzie mnie ochota na coś pysznego. Gdy zużyję egzemplarz z lodówki, ten z zamrażalnika zajmuje jego miejsce, a w zamrażalniku ląduje całkiem nowiutki ze sklepu. W żaden sposób nie psuje to jakości ciasta! Są takie produkty, których mrożenie jest niewskazane i drastycznie psuje ich jakość- ciasto francuskie na szczęście do nich nie należy.

Główną zasadą korzystania z tego dobrodziejstwa, szczególnie jeśli zależy nam na przygotowywaniu szybkich obiadów i innych dań,  jest dobre jego schłodzenie. Zanim zabierzesz się do wykładania blaszki ciastem lub wycinania kwadratów na koperty, przygotuj nadzienie. Ciepłe ciasto robi  się bardzo elastyczne i ciężko się je przenosi na blaszkę. A to wyciągnięte bezpośrednio z lodówki lepiej będzie z Tobą współpracowało.

Do ciasta francuskiego możesz dodać właściwie wszystko! Od świeżych owoców, po marmolady, wszelkiego rodzaju musy, czekoladę, masy budyniowe czy kisiele. Moje faworyty to:

*Banany

*Jabłka w karmelu

*Morele

Równie dobrze, jak słodki, lekki obiad czy deser, sprawdzają się też:

* Nutella

* Masa budyniowa

* Swieże owoce sezonowe

* Mus owocowy

* Dżemy, marmolady

Nadzienie do ciasta musi mieć zwartą konsystencję. Do masy budyniowej warto, więc dodać  mniej mleka,  a musy dodatkowo zagęścić żelatyną lub agarem. W przypadku wyjątkowo rzadkich mas proponuję, abyś wcześniej upiekł  iasto francuskie w foremkach od babeczek i po upieczeniu wypełnił masą. Ciasto francuskie można zawijać w wiele kombinacji między innymi:

* Koperty,

* Rogale,

* Tarty

* Tartaletki

* Strucle

* Pierożki

Należy pamiętać o tym, aby ciasto piec w odpowiednio wysokiej temperaturze. Najbardziej optymalna to 200 stopni. Nigdy nie wkładaj go do chłodnego piekarnika- musi on być nagrzany. Ciasto urośnie wtedy bardzo szybko i będzie pięknie zarumienione od góry. W celu osiągnięcia błyszczącej brązowej skórki, posmaruj  je przed pieczeniem rozbełtanym jajkiem. Jeśli dodatkowo posypiesz cukrem uzyskasz dodatkowo ładny efekt.

Niech Cię poniesie fantazja. Próbuj form i swoich połączeń nadzień. Nie ograniczaj się do klasycznego nadzień spotykanych w cukierniach, oraz stałych form. Idź na całość- niech fantazja Cię poniesie. Poszukaj inspiracji na blogach kulinarnych- z ciasta francuskiego można wyczarować cuda! W końcu to pomysł na szybkie danie, więc w krótkim czasie możemy przygotować różne wariacje z użyciem ciasta francuskiego.

 Zobacz też inne przepisy na ciasto francuskie z jabłkami