Pączki dla wielu osób wydają się być naszym daniem narodowym. Choć mało kto wie, pączki trafiły na nasze stoły z Bliskiego Wschodu lub Starożytnego Rzymu. Tradycja pieczenia i jedzenia tych smakołyków jest więc zaskakująco długa. Choć dawniej przepis na pączki zawierał inne składniki, a same ciastka smakowały inaczej,  już wtedy ostatnie dni karnawału były czasem zabawy i picia. Dowiedz się więcej, skąd wziął się Tłusty Czwartek.

 

Choć receptur jest wiele, klasyczny przepis na pączki zawiera na liście składników: mąkę, żółtka, masło, mleko drożdże i cukier. Ciasto na pączki to bowiem klasyczne ciasto drożdżowe. Drożdżowy zaczyn miesza się z mąką, cukrem, mlekiem, masłem i jajkami, wyrabia elastyczne ciasto, które potem musi wyrosnąć w ciepłym miejscu. Ciasto wałkujemy na placek grubości 2 cm i wycinamy krążki. Na środku każdego z nich wykładamy łyżeczkę konfitur, sklejamy brzegi i formujemy kulkę. Każda kulka ponownie musi wyrosnąć i dopiero wtedy możemy je smażyć w głębokim oleju.

 

Dobry przepis na pączki to podstawa, ale warto też wiedzieć, co zrobić, by nasze pączki smakowały i wyglądały jeszcze lepiej. Przeczytaj nasz artykuł Jak smażyć pączki i faworki z naszymi poradami.

Często na liście składników pojawia się także spirytus, którego dodatek do ciasta sprawia, że nie chłonie ono tyle tłuszczu podczas smażenia.

 

Jeśli chcemy przygotować odchudzoną wersję tych słynnych ciastek, warto wybrać taki przepis na pączki, w którym część żółtek została zastąpiona na przykład puree z dyni. Dzięki temu pączki są miej kaloryczne, puszyste i lżejsze, ale i dłużej zachowują świeżość. Polecamy też oponki, które wyjdą każdemu.

 

Osoby, które nie lubią odmawiać sobie przyjemności i jednocześnie unikające tłuszczu, mogą wypróbować przepis na pączki pieczone. Przygotowuje się je tak samo jak te klasyczne i zamiast smażyć, piecze w piekarniku. Przeczytaj nasz artykuł - pieczenie - alternatywa dla smażonych pączków i faworków. Oczywiście takie pączki smakują odrobinę inaczej, jednak co pączek, to pączek.

Jeśli chcemy jeszcze poeksperymentować w swojej kuchni, wypróbujmy przepisy z innych krajów przeczytaj nasz artykuł Z pączkiem dookoła świata – oliebollen to holenderskie małe pączki z rodzynkami, żurawiną i jabłkami, fritelle to włoskie pączki, które od naszych różnią się wielkością. Nie zapominamy też o słynnych amerykańskich pączkach – donuts, które podaje się z kolorowymi polewami, z nadzieniem w różnych smakach i w różnych kształtach.

Przygotuj się na Tłusty Czwartek i wybierz spośród naszych propozycji przepis na pączki, z którego te pyszne ciastka wyjdą smaczniejsze niż z cukierni! Zobacz też, jakie przepisy polecamy na Tłusty Czwartek 2018.