Książki kucharskie to od lat źródło inspiracji i sprawdzonych przepisów. Dla wielu osób to również pomysły, jak łączyć składniki i podać je na talerzu. Rynek wydawniczy oferuje wachlarz propozycji - i każdy znajdzie takie książki kucharskie, jakie odpowiadają preferencjom smakowym i umiejętnościom w kuchniach. Specjalnie dla Was z myślą o Mikołajkach i prezentach pod choinkę mamy Prezentownik 2019 z książkami kucharskimi.

Książki kucharskie w stylu MasterChefa

To tytuły nie tylko dla fanów programu telewizyjnego o zmaganiach kucharzy amatorów. Znajdziemy w nich zbiór przepisów inspirowanych odcinkami i tematyką sezonu, a także receptury i triki na popisowe dania autorów. Książki kucharskie z programu MasterChef to także porady, jak radzić sobie z konkretnymi produktami czy technikami gotowania. Jeśli chcecie gotować potrawy w stylu MasterChefa, książki autorstwa Damiana Kordasa, Magdy Nowaczewskiej czy Pauliny Foremny będą dobrym początkiem na kulinarne odkrycia.

 

Książki kucharskie dla fanów słodkości

Domowe słodycze to smakowita alternatywa dla gotowców ze sklepu. Książki kucharskie z pomysłami na ciasta, praliny i desery wpiszą się idealnie w plan na przygotowywanie słodkich propozycji we własnej kuchni. Z jednej strony możemy postawić na przepisy na ciasta - warstwowe wypieki, piętrowe torty lub proste placki. Z drugiej sięgnąć po przepisy na desery - słodkości w pucharkach, domowe lody czy pralinki na jeden gryz. Do wyboru, do koloru! 

 

Kuchnia wegetariańska i książki kucharskie

Dieta roślinna i kuchnia ograniczająca ilość spożywanego mięsa to jedne z trendów, które podbijają jadłospisy Polaków. W klasycznej kuchni polskiej, ale też w kuchniach świata nie brakuje pomysłów, jak przygotowania dania główne i przekąski bazując na warzywach, owocach, strączkach czy nasionach i orzechach. W wersji wegetariańskiej książki kucharskie proponują też przepisy z wykorzystaniem nabiału. 

Książki kucharskie z mięsnym akcentem

Dla osób, które cenią sobie dobrej jakości mięsa, a także zainteresowane są tematem domowych wędlin, dobrym wyborem będą książki kucharskie dotyczące właśnie mięsnych przepisów. Pieczenie, kiełbasy, szynki - to tylko niektóre z wątków poruszanych w proponowanych tytułach.