Warzywa to podstawowy składnik naszej diety. Używamy ich w mniejszej lub większej ilości praktycznie codziennie. Warto wiedzieć, że odpowiednie przechowywanie i gotowanie warzyw może mieć duży wpływ na ich wartość odżywczą oraz smak. Oto kilka prostych trików kuchennych dotyczących jarzyn, które pomogą nam w ich lepszym wykorzystaniu.

 

Smak:

Dwie kostki cukru dodane do wody, w której gotują się warzywa, polepszają ich smak.

Ugotowanych warzyw nie należy przetrzymywać w wodzie, w której były gotowane, gdyż stają się wodniste i niesmaczne. W wywarze można przechowywać niezbyt długo tylko kalafior.

Aby zachować smak warzywa należy czyścić i kroić je bezpośrednio przed gotowaniem.

Przypalone ziemniaki i warzywa ratuje dodanie do nich ziół przyprawowych i świeżego masła.

Gotowanie:

Aby zielone jarzyny zachowały swój kolor, należy gotować je w odkrytym naczyniu.

Kolor zielonych warzyw wzmocnić może także szczypta sody dodana do gotowania.

Warzyw nie należy gotować zbyt długo, ponieważ tracą wtedy większość wartości odżywczych. Należy je wyjąć z wrzątku, gdy tylko staną się miękkie.

Przechowywanie:

Warzywa należy przechowywać w ciemnym miejscu, pod działaniem światła słonecznego zawarty w nich karoten ulega zniszczeniu.

Świeże warzywa liściaste (zielona sałata, szpinak, szczaw itp.) można przechowywać nie dłużej niż 3 dni. W suchym miejscu szybko więdną, a w wilgotnym - pleśnieją. Najbardziej odpowiednia temperatura ich przechowywania to 0°C.

Włoszczyznę przechowamy znacznie dłużej, jeśli będziemy trzymać ją owiniętą w folię aluminiową w lodówce.

Więcej porad znajdziecie na moim blogu: www.poezja-smaku.pl