Freud uważał, że pomidor to wyjątkowo podniecające warzywo, działające na naszą podświadomość. Ich zmysłowy, soczysty miąższ był uważany w dawnych czasach za oburzający. Dlatego też cnotliwe kobiety w ogóle go nie jadały, w odróżnieniu od kobiet lekkich obyczajów, które usprawiedliwiały pomidorem swoje grzeszki. Nic dziwnego, że w Europie uznano pomidory za truciznę czarownic.

Pomidor - właściwości

100g pomidora dostarcza tylko 20 kcal, posiada mnóstwo witamin: A, B1, B2, C, PP, a nawet nieco D, E i K, zależnie od hodowanej odmiany. Z bogactw mineralnych dostarczają przede wszystkim: potas, żelazo i fosfor. Nie należy gotować warzyw zawierających dużo potasu, gdyż jest on z nich wypłukiwany.

Dzięki bogatym właściwościom odżywczym pomidory są idealne w dietach przeciw otyłości, cukrzycy, chorobach nerek i serca. Poprawiają krążenie, przeciwdziałają nowotworom, zaparciom i zaburzeniom rytmu serca. Tak naprawdę, pomidory pomogą na wszystko, a przede wszystkim, dzięki składnikowi podobnemu do serotoniny, sprawią że poprawi nam się humor.

Żywieniowcy już dawno ogłosili, że: „szklanka soku pomidorowego dziennie zapewni zdrowie, urodę i młodość”, oraz to, że: „pomidory działają kojąco i uspakajają nerwy”. Ponad to kosmetycy dodają, że te czerwone warzywa: „działają regenerująco na naszą skórę”, zarówno od wewnątrz jak i zewnątrz. Można je jeść dla urody i przykładać w plastrach na twarz.  

Pomidor w wersji zielonej

Robi się z nich doskonałe konfitury i świetne sałatki na zimę. Niestety, jest w nich dużo solaniny, czyli toksycznego związku, który może wywołać bóle alergiczne. Solanina jest rozpuszczalna w wodzie, dlatego trzeba je obgotować w wodzie.