Kilka dni temu do moich rąk trafiła książka kucharska Ewy Aszkiewicz pt.”Polska kuchnia myśliwska”. W książce znajdziemy przeróżne przepisy na zdrową i smaczną dziczyznę.

Egzemplarz wydany jest w sztywnej okładce i na bardzo dobry papierze. Wszystkie potrawy są bardzo czytelnie i dokładnie opisane. Do każdego przepisu dołączona jest wspaniała fotografia przedstawiająca daną potrawę.

W144 stronicowej książce znajdziemy przepisy z kuchni szlacheckiej, staropolskiej, magnackiej, które podzielone są na następujące działy:dziczyzna-mięso pieczone, potrawy z dzikiego ptactwa, potrawy z zająca, potrawy z dzikich królików, bigosy, gulasze myśliwskie, pasztety i przetwory mięsne, nalewki, sosy zimne i gorące i konfitury do dziczyzny.     Każdy rozdział poprzedzony jest krótką notką na temat danej potrawy którą znajdziemy w tej książce.

Książka trafiła już również w ręce mojego wuja, który jest myśliwym. Po jego pozytywnej ocenie zamieszczonych przepisów, przygotował kiełbasę domową z dzika, która trafiła w kubki smakowe całej rodziny.

Podsumowując, książka skierowana jest do osób, które chciałyby zaczerpnąćwiedzę na temat przygotowywania dziczyzny i dzikiego ptactwa jak również dodatków takich jak sos, nalewka lub konfitura do dziczyzny. Opisy przygotowywanych przepisów są bardzo rozbudowane i nikt nie powininem mieć problemów z przyrządzeniem dania.

 

Wydawnictwo publicat