Wiedeń – tradycja i kultura

 

 Już sama nazwa stolicy Austrii przywodzi na myśl wiele historycznych postaci, zdarzeń i miejsc. Z Wiedniem związana jest np. historia Sissi, bawarskiej księżniczki Elisabeth, która poślubiając Franciszka Józefa, została cesarzową Austrii. Większość zabytków znajduje się w śródmieściu. Można tu podziwiać pełne przepychu pałace, zamki, kościoły, światowej klasy budowle, jak np. słynną katedrę św. Stefana. To tutaj znajdują się opera, pałac władców Austrii – Hofburg czy muzea sztuki i historii naturalnej. Ale Wiedeń to także Prater, znane w całej Europie wesołe miasteczko, które kusi przejażdżkami kolejką i diabelskim młynem.

Miasto kawoszy

 

 Wiedeń ma jednak też i nowoczesne oblicze. Warto np. wybrać się do muzeum sztuki stosowanej albo zatrzymać się na chwilę przed przeszklonym domem handlowym Haas, w którym odbijają się gotyckie wieże katedry św. Stefana (zwanej też katedrą św. Szczepana). Wiedeń to także miasto smakoszy. Słynne sznycle wiedeńskie, strudle, płonące palaczinki polane sosem czekoladowym – nigdzie te dania nie smakują tak, jak tutaj. A ukoronowaniem każdego posiłku powinna być oczywiście kawa serwowana w jednej ze słynnych wiedeńskich kawiarni.

Wachau – region winnic

 

 W odległości ok. godziny jazdy samochodem od Wiednia leży Wachau. To jeden z najpiękniejszych zakątków Austrii. Rozciąga się wzdłuż malowniczej doliny Dunaju. Porośnięty jest winnicami o międzynarodowej renomie. Dolina ta w 2000 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Zwiedzając położone w dorzeczu sielskie miasteczka, jak Dürnstein czy Weißenkirchen, odnosi się wrażenie, że czas stanął tu w miejscu. Jesienią należy koniecznie skosztować regionalnych specjałów: młodego wina i słynnego strudla z morelami!

Zobacz także: Kuchnie świata