Pizza, zapiekanki jak i inne dania na bazie solonego ciasta są cenione praktyczne w każdym kraju. Z regionalnych skromnych potraw włoskich regionów awansowały do dań często bardzo wytwornych i spotykać je można w eleganckich restauracjach, gdzie podawane są z zielonymi sałatkami i białym winem.

W skromniejszym wydaniu i tańszym możemy znaleźć pizzę w barach i bistrach jako ulubione i szybkie danie na lunch czy niewielki posiłek. Ich dużą zaletą jest ogromna rozmaitość i możliwość wykonywania dosłownie wszystkiego.

 

Gotową pizzę można kupić prawie wszędzie, w każdym sklepie spożywczym w zamrożonej postaci. Po wstawieniu gorącego piekarnika można otrzymać z mrożonki szybkie i smaczne danie.

Spód 

 

Pizze, zapiekanki i tarty piecze się na spodzie z ciasta drożdżowego, półkruchego, kruchego i francuskiego. Podstawą pizzy najczęściej jest ciasto drożdżowe dokładnie wyrobione w rękach, wałkuje się je na grubość około 1 cm i układa na natłuszczonej blasze w formie okrągłych, mniejszych lub większych placków.

Dodatki

 

Po powtórnym podrośnięciu na powierzchni układane są pokrajane składniki np. boczek, salami, szynka, kawałki ryby, anchois, oliwki, kapary, plastry pomidorów, cebuli czy czosnku. Potem całość posypuje się suszonymi albo świeżymi ziołami i utartym serem. Pizze wstawia się do nagrzanego piekarnika i piecze około 25 - 30 minut.

Nie zapomnijcie o obowiązkowym składniku pizzy, jakim jest sos pomidorowy z pomidorów.

Niektóre pizze przeznaczone są dla większej liczby osób. Wtedy wykłada się ciastem prostokątną lub kwadratową blachę, przykrywa składnikami, a po upieczeniu kraje na porcje. Inną odmianą pizzy jest calzone. To też drożdżowe ciasto, ale zawinięte w kształt pieroga z nadzieniem, salami, szynką i serem mozzarella.

Typowe pizze to:

  • Margarita – tylko z serem mozzarella
  • Hawajska – z posiekaną szynką i ananasem
  • Frutti di mare – z owocami morza, najczęściej mrożonymi bądź z zalewy
  • Europejska, wiejska – najczęściej z mięsem i warzywami.

Do pizzy najczęściej podaje się sos pomidorowy (ale nie ketchup) oraz sos czosnkowy.

Wszystkie zapiekanki robione są zwykle na podobieństwo pizzy i jej składników.