Chętnie raczono się wówczas kruchymi, aromatycznymi plastrami mięsa serwowanymi w formie przystawki, potrawkami, mięsem w galarecie czy wersją pieczoną. Później gęsina została nieco zapomniana. Na szczęście odkrywamy ją ponownie, w związku z czym widoczna jest na polskich stołach znacznie częściej niż tylko w dniu świętego Marcina.

Jak przyrządzić pierś z gęsi?

Jak zrobić pierś z gęsi, aby wydobyć z niej pełnię smaku? Niezależnie od tego, czy chcemy przyrządzić filet z gęsi czy inną część tuszki, musimy mieć świadomość, że nie bez powodu mięso to określane jest mianem „arystokracji wśród drobiu”. Gęsina jest wymagająca, a nieprawidłowa obróbka może sprawić, że stanie się twarda. Najczęściej pierś z gęsi smaży się, dusi lub piecze.

Pierś z gęsi smażona nie będzie sucha, jeśli nie pozbawimy jej skóry. Wystarczy naciąć ją ostrym nożem w kratkę, a następnie położyć na rozgrzanej patelni, najpierw skórą do dołu, wytapiając aromatyczny tłuszcz. Wcześniej można zamarynować mięso w soli, by skruszało, a przed obróbką termiczną doprowadzić je do temperatury pokojowej. W przypadku, gdy smażymy pierś z gęsi, przepis zabrania jej przykrywania. W przeciwnym razie skórka nie będzie chrupiąca, co znacznie ujmuje walorów daniu. Soczyste i pełne smaku mięso uzyskamy, gdy temperatura w środku osiągnie 70 stopni Celsjusza. Taką gęsinę można dodatkowo poddusić, dzięki czemu stanie się miększa i bardziej aromatyczna. Wystarczy zalać mięso winem, bulionem lub sokiem żurawinowym i trzymać na ogniu około 20-30 minut. Pierś z gęsi duszona świetnie smakuje z dodatkiem pokrojonych jabłek, marchewek, grzybów lub świeżej żurawiny.

Bardzo smaczna i pełna smaku jest również pieczona pierś z gęsi. W tym przypadku kluczowa jest marynata z solanki, dzięki której mięso będzie bardziej aromatyczne, a proces pieczenia potrwa krócej. Później można pierś natrzeć przyprawami, obłożyć cebulą i jabłkami, a następnie upiec.

Jak przyprawić pierś z gęsi?

Pierwszym krokiem do tego, by odpowiednio przyprawić pierś z gęsi, jest marynata. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu solankę, do której dodatkowo trafiają: koper, gorczyca, czosnek, liść laurowy oraz estragon. Bezpośrednio przed obróbką termiczną dodatkowo naciera się mięso przyprawami. Podstawa to sól i majeranek, ale można w tym zakresie eksperymentować. Warto, aby na naszym stole pojawiła się ziołowa pierś z gęsi lub filet z płatkami ostrej papryki.

Niecodzienne oblicze gęsiny odsłonić możemy za sprawą przepisów kuchni orientalnej. Sugerują one, by doprawiać mięso imbirem, sosem sojowym, kolendrą, rozmarynem czy octem balsamicznym.

Jaki sos do piersi z gęsi?

To, jaki sos zaserwujemy do gęsiej piersi, w dużej mierze zależy od dominujących w daniu nut smakowych. Gęsia pierś z karmelizowanymi śliwkami wymaga podobnego towarzystwa, szczególnie godny polecenia jest zatem sos z powideł śliwkowych, sos żurawinowy lub piernikowy. Uniwersalny i zawsze smaczny jest sos pieczeniowy zaprawiany winem. Niecodzienny charakter potrawy uzyskamy, decydując się na sos żurawinowy lub żurawinowo-pomarańczowy.

Pierś z gęsi pieczona może być podawana na sałatach, w formie zimnej przystawki, i wówczas znakomitym jej uzupełnieniem będzie sos malinowy na zimno lub na gorąco. Świąteczny charakter dania uzyskamy dzięki wariacjom na temat sosu winnego.

Przepisy z piersią z gęsi

Jak więc widać, gęsina to nie tylko cała tuszka pieczona z jabłkami w piekarniku. Gęś z owocami i dynią wprowadzi na stół jesienny klimat i zaskoczy gości. Pierś z gęsi pieczona z żurawiną to ponadczasowy klasyk, który sprosta gustom miłośników kulinarnej klasyki. Interesująca jako przystawka bądź dodatek do dania głównego będzie gęsina pieczona w jabłkach z majerankiem.

Można także pierś z gęsi serwować na zimno: jako dodatek do kanapek i sałatek lub w formie przystawki z dodatkiem zimnych sosów.