Farsz zrobiony, a ciasto rozwałkowane i gotowe do lepienia. Po mozolnym sklejeniu wszystkich pierogów w końcu zadowoleni wrzucacie je do garnka z wrzątkiem i z przerażeniem patrzycie, jak pieczołowicie przygotowywane pierożki rozpadają się w garnku, tworząc okropną breję. Trudno wyobrazić sobie gorszy scenariusz. Sprawdźcie, gdzie popełniliście błąd. 

Dlaczego pierogi się rozpadają w trakcie gotowania?

Istnieje kilka powodów, dla których pierogi się rozpadają. Najczęściej jednak chodzi o to, że jesteśmy zbyt niecierpliwi - nie można wrzucić zbyt wielu pierogów do garnka, ponieważ poprzyklejają się one do siebie i w efekcie rozpadną. By tego uniknąć, należy gotować je partiami, najlepiej w jak największym garnku

Kolejnym częstym błędem jest niedokładne zlepianie pierogów. Jeżeli farsz dostanie się w miejsce łączenia ciasta, wówczas najprawdopodobniej taka wadliwa sztuka rozpadnie się od razu po wrzuceniu do wrzątku. Uważajcie też w przypadku mrożonych pierogów - przed gotowaniem koniecznie trzeba je najpierw rozmrozić. Jeśli od razu zaczniecie je gotować, wówczas możecie być pewni, że się rozpadną. 

Co zrobić, by pierogi się nie rozklejały?

Gdy, mimo że gotujecie pierogi w poprawny sposób, te dalej się rozpadają, przyczyna może leżeć w złej technice zlepiania. Dołóżcie ciasta na brzegi - tak zrobione pierogi nie wyglądają może najlepiej, ale przynajmniej się nie rozkleją w wodzie. Polecamy wam też posmarować brzegi białkiem jaj, które dodatkowo sklei ciasto. Dobrze jest, już na samym początku lepienia, ugotować pierwszego pieroga w ramach testu - w ten sposób będziecie mogli wyłapać ewentualne błędy już na początku.