Polska specjalność - to niewątpliwie PIEROGI.
Takiej książki dawno nie miałam w dłoniach- 191 stron o pierogach w różnym wydaniu. Nawet nie sądziłam, że można robić takie urozmaicenia z farszem, ciastem, dodatkami.
Znajdziemy w tej książce przepisy na pierogi gotowane, pieczone, smażone, w cieśnie miękkim, chrupiącym, drożdżowym, tortellini, ravioli, kołduny, cepeliny, pielmieni, włoskie, rosyjskie, węgierskie czy południowoamerykańskie.
Ja swoją przygodę z pierogami zaczęłam już dawno, gdzie w domu rodzinnym z mamą i siostrą lepiłyśmy pierogi z farszem z mięsa i kapusty, albo kapusty i grzybów, później eksperymentowałam z owocami w pierogach, pierogami ruskimi, z serem. Ale teraz mam pole do popisu :)


W książce znajdują się m.in. porady odnośnie ciasta pierogowego, mi ono nie zawsze do tej pory wychodziło jak należy.  
Każdy przepis jest bardzo czytelnie przedstawiony. Wymienione są składniki i krok po kroku wykonanie oraz bardzo ciekawy dodatek: Warto wiedzieć- np. skąd pochodzi przepis, porady, propozycje podania itp.
Niektóre przepisy mają  również zdjęcie bardzo estetyczne i miłe dla oka.
Książka nie zawiera zbędnych opisów, jest w niej kwintesencja tego co potrzebne nam do wykonania ponad 100 rodzajów pierogów. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Pierogi moją być zarówno podawane jako danie główne jak i deser. Każdy znajdzie na pewno swój hit pierogowy.


Działy:

  • Pierogi gotowane
  • Pierogi pieczone i smażone

Przykładowe przepisy: pierogi z botwinką, pierogi z ryżem, pierogi z rybą, z soczewicą, ze śliwkami, cebulaki, pierożki azjatyckie, pierożki orzechowo-porzeczkowe, pierożki cynamonowe, z kozim serem, z grochem, kresowe na deser  i wiele innych. 

Niebawem będę zamieszczać przepisy na eksperymentalne farsze:) Kilka rodzajów bardzo mi zasmakowało. 


Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję: Polska Gotuje

logo