Pieprz ziołowy, to oryginalna kompozycja przypraw i ziół, o ostrym smaku i aromacie. Przyprawa powszechnie stosowana do mięs, potraw z jajek, sałatek i surówek. Pieprz ziołowy spotykany w naszych sklepach zazwyczaj składa się z gorczycy, kolendry, papryki, kminku, czosnku, kozieradki, majeranku, ale bywa w nim też korzeń chrzanu, czarnuszka, cząber, kurkuma, pieprz cayenne. Niektóre znane firmy, produkujące przyprawy, dodają niestety surowce zawierające gluten, dwutlenek siarki, soję. 

Mieszanka powstała najprawdopodobniej w PRL-u, w czasach kiedy na naszych półkach sklepowych brakowało wszystkiego. Przyprawy, które dzisiaj wykorzystujemy i które są bardzo popularne, były jeszcze nie tak dawno rzadko spotykane na naszych stołach. Pieprz, papryka i maggi, to jedyne przyprawy dostępne wówczas na rynku. Pieprz ziołowy, czyli mieszanka lokalnych przypraw z powodzeniem zastępowała czarny pieprz.

Pieprz ziołowy wyróżnia się świeżym, mocnym, aromatycznym zapachem i intensywnym, pikantnym smakiem. Doprawia się nim przede wszystkim mięsa, najczęściej kotlety mielone i pulpety, pieczeń wieprzową, steki, ryby i drób. Jest doskonałym dodatkiem do marynowania mięs. Wzbogaca smak zup, sałatek i surówek warzywnych. Pieprz ziołowy aromatyzuje sosy, majonezy, octy i oliwy. Poprawia smak potraw z jajek i dań jarskich. 

Dzięki mieszance ziół, pieprz ziołowy, dobrze działa na nasz organizm. Większość z nich ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, moczopędnie, zawierają olej, tłuszcze, białka, sole mineralne, prowitaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, E, K. Kolendra działa wiatropędnie, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, zmaga łaknienie. Kminek działa rozgrzewająco, łagodzi bóle głowy, chroni jelita i wątrobę. Czosnek jest bombą witaminową, wzmacnia organizm, jest silnie dezynfekujący, poprawia przepływ krwi w żyłach, obniża poziom cholesterolu i obniża ciśnienie.