Pieprz to obecnie jedna z najpopularniejszych przypraw, ale przed wiekami dostępny był tylko dla najbogatszych. Podróżnicy przywozili go z dalekich wypraw do Indii a jego cena dorównywała cenie złota.

Dostępna w naszych kuchniach przyprawa to owoce tropikalnego pnącza dochodzącego nawet do 15 metrów wysokości. Choć to może niektórych zaskoczyć to pieprz biały, czarny, czerwony i zielony są owocami tej samej rośliny. Różni je tylko sposób obróbki.

Pieprz zielony otrzymywany jest z niedojrzałych owoców tej rośliny. Suszone ziarna możemy znaleźć w mieszance pieprzów czyli pieprzu kolorowym, czasami można go tez spotkać jako samodzielną przyprawę. Dostępny jest też pieprz zielony w słonej lub octowej zalewie. Ten rodzaj pieprzu jest łagodniejszy w smaku od czarnego. W kuchni znajduje zastosowanie zwłaszcza do przyprawiania sosów, masła, serów wędlin oraz potraw z drobiu.

Pieprz czarny jest chyba najczęściej spotykanym w kuchni. Uzyskiwany jest z pieprzu zielonego poddanego fermentacji a następnie wysuszonego na słońcu. Ziarna tego pieprzu są najbardziej wyraziste w smaku. Całych ziaren używa się do przygotowywania zup, sosów i przetworów. Mielonym można doprawiać praktycznie wszystko.

Pieprz czerwony to prawie dojrzałe ziarenka pieprzowca. Ten rodzaj pieprzu najczęściej jest wykorzystywany w mieszankach przyprawowych. Jest łagodny w smaku ale ma wyjątkowy aromat.

Pieprz biały to dojrzałe owoce pozbawione zewnętrznej otoczki. Ma delikatny smak i aromat i stosuje się go zwłaszcza tam gdzie pieprz czarny mógłby zbytnio zdominować smak. Używany jest też w perfumiarstwie (np. perfumy Elephant Kenzo).

Przy okazji tego tematu warto wspomnieć też o innych przyprawach które z pieprzem łączy głównie nazwa. Najpopularniejszą w naszej kuchni jest pieprz ziołowy. Jest to kompozycja ziół i przypraw zazwyczaj składająca się z kolendry, kminku, majeranku, gorczycy, liścia laurowego i ostrej papryki, czasami z dodatkiem czarnego pieprzu. Przyprawia się nim praktycznie wszystko. Zawarte w nim zioła poprawiają trawienie. Druga taka przyprawą jest pieprz cayenne. Wyrabiany jest ze specjalnej odmiany papryki jednorocznej (Cayenne) od której pochodzi jego nazwa . Często jest tez spotykany pod nazwami chili, pieprz turecki lub pieprz gwinejski. Przyprawy tej używa się głównie do zapiekanek, dań z jaj, fasoli, makaronów, drobiu i sosów. Oprócz tego przyspiesza ona przemianę materii i obniża poziom cholesterolu.