Pieczarki, czyli powszechnie stosowane w kuchni grzyby, jako pierwsi uprawiali Francuzi w XVI wieku. Bardzo szybko stały się towarem ekskluzywnym i drogim. Porównywane były do trufli, które do dziś są bardzo drogim specjałem. Obecnie uprawa pieczarek odbywa się na skalę masową, a Polska (obok Francji i Holandii) zalicza się do największych producentów.

 

Pieczarki, choć to niepozorne grzyby, to pełnowartościowy produkt spożywczy. Zaliczono je do tzw. żywności funkcjonalnej, czyli mającej korzystny wpływ na zdrowie. Zawierają bardzo dużą ilość wartościowego białka (niemal wszystkie aminokwasy), dobrze przyswajalne węglowodany, wielonienasycone kwasy tłuszczone (jednocześnie przy niskiej zawartości tłuszczu i braku kwasów tłuszczowych trans, dzięki czemu są ciekawą alternatywą dla uzupełniania naszej diety). Pieczarki sa także źródłem błonnika, żelaza, potasu, miedzi, selenu, jodu, witaminy A, E, ważnej dla kości witaminy D, kwasu foliowego i innych witamin z grupy B.

Co ważne – nie zawierają powszechnego w żywności cholesterolu i są niskokaloryczne!

Zdecydowanie są doskonałą propozycją dla osób, które chcą (lub muszą) ograniczyć ilość spożywanego mięsa, w tym także dla wegetarian (potrawy z pieczarkami w smaku i konsystencji nieco przypominają mięso, a grzyby ogółem nazywane są „leśnym mięsem”).

 

Ciekawostka – obecnie prowadzone badania sugerują, że pieczarki mogą mieć działanie chemiczno-prewencyjne w przypadku raka piersi i prostaty.

Pieczarki - hodowla w warunkach domowych?

Hodowlę możemy prowadzić w przydomowym ogródku. Jednak, aby cieszyć się nimi przez cały rok – najlepiej hodować pieczarki w plastikowych lub drewnianych skrzynkach w domu. Ziemię do uprawy możemy przygotować sami: mieszamy jedną część wagową ziemi ogrodniczej z jedną częścią wagową torfu oraz węglanu wapnia lub margla (zapewnia uzyskanie odpowiedniego pH). Tak przygotowaną warstwę okrywającą obowiązkowo nawilżamy tuż przed przeniesieniem na uprawę. Po około 10 dniach pojawi się biały nalot grzybni, a po 3 do 4 tygodniach będziemy cieszyć się pierwszym zbiorem.

Jednak obecnie sprawa jest znacznie uproszczona – w sklepach ogrodniczych, w Internecie, a nawet w supermarketach możemy kupić gotowe pudełko z grzybnią w foliowym worku oraz z dokładną instrukcją postępowania. I w tym pudełku do końca prowadzimy uprawę. Warunki jakie musimy zapewnić to temperatura od 12 do 20°C (a najlepiej, aby było to około 15°C) i duża wilgotność. Nie ma znaczenia dostęp światła, dlatego nie ważne czy postawimy pudełko na strychu czy w piwnicy.

Z naszej domowej uprawy pieczarki „wykręcimy” kilkakrotnie, a cała uprawa może trwać nawet do 4 miesięcy. Ważne jest, aby po każdym zbiorze usuwać martwe owocniki i stale utrzymywać wilgotność podłoża.

Ja się właśnie do takiej domowej hodowli pieczarek przymierzam.

Pieczarki są doskonałym składnikiem wielu potraw. Podajemy z nimi mięso, przygotowujemy pyszne sosy, nadziewamy paszteciki, marynujemy, są składnikiem zapiekanek, pizzy, kapusty, a nawet jajecznicy. Można je spożywać także na surowo, lekko posolone i z chlebem lub w sałatce. Wszystkie dania z pieczarkami są pyszne.