Papryka (Capsicium) - roślina z rodziny psiankowatych, pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej. Do Europy przywieźli ją Hiszpanie w 1493 roku. Papryka od razu przyjęła się w Hiszpanii, Portugalii, we Francji i we Włoszech, ale najbardziej do jej rozpropagowania przyczyniły się Węgry, które od 1526 roku używają to warzywo do większości swoich potraw. Dla nich papryka stała się narodowym warzywem.

Obecnie papryka uprawiana jest na wszystkich kontynentach. Największym producentem jest Meksyk, Brazylia, Kolumbia, Chiny, Japonia, Indonezja, Hiszpania, Portugalia, Tajlandia i Indie.

Istnieje wiele odmian papryki, prawdopodobnie jest ich przeszło dwieście. Owocem jest jagoda o kształcie okrągłym lub wydłużonym, zwana strąkiem. Warzywo występuje w różnych kolorach: czerwonym, pomarańczowym, zielonym, żółtym, purpurowym, fioletowym, białym. Smak papryki bywa od słodkiego do bardzo ostrego, wręcz piekącego.

Papryka zawiera dużą ilość witaminy C, a także witaminy A, B i E oraz wapń, potas, fosfor, żelazo i magnez. Strączki ostrej papryki zawierają kapsaicynę.

W kuchni spotykamy wszelkie jej odmiany, zarówno świeża - ostra i słodka, jak i suszona - w całości lub starta na proszek. Najbardziej kojarzona jest w kuchnią węgierską, bułgarską, hiszpańską i meksykańską.  Jej smak wzbogaca dania z mięsa, drobiu i ryb. Papryka świetnie pasuje do warzyw, zup, sałatek i serów. Dodajemy przyprawę do pizzy, makaronów, zapiekanek i sosów. Papryka kojarzy nam się z leczo, znaną węgierską potrawą. Świeżą paprykę faszerujemy mięsem i ryżem i zapiekamy  w piekarniku. Jest popularnym barwnikiem spożywczym. Doskonale barwi sosy śmietanowe i majonezowe. Paprykę jadamy surową, marynowaną i konserwowaną. Sproszkowana jest przyprawą dostępną przez cały rok. Jest składnikiem wielu powszechnie używanych mieszanek przyprawowych.

Papryka Papryka wzmaga odporność organizmu, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, korzystnie wpływa na procesy trawienne, poprawia apetyt, obniża ciśnienie krwi, chroni przed zwapnieniem naczyń krwionośnych. Wykorzystywana jest w przemyśle farmaceutycznym m. in. wchodzi w skład maści  rozgrzewającej stosowanej przy nerwobólach i zapaleniu korzonków nerwowych.

Ostra papryka uważana jest za afrodyzjak.