Od dawna przypisywano papryce niezwykłe właściwości. Papryka chili, nazywana „indiańskim ogniem", była dodawana do jedzenia i odurzających napojów. Indianie meksykańscy wierzyli, że ten czerwony proszek jest siedliskiem boga ognia, a spożywanie dużych jego ilości wzmacnia potencję.

Królowa kuchni
Papryka pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Do Europy przywiózł ją Krzysztof Kolumb. Wielką karierę zrobiła w XVIII w. na Węgrzech, gdzie do dziś nazywana jest „czerwonym złotem”, ponieważ przynosi duże dochody z eksportu. Węgrzy potrafią z niej wyczarować niezwykłe potrawy. To właśnie od nich pochodzi paprykarz, gulasz, tokań i – cieszące się u nas coraz większą popularnością – leczo.

Samo zdrowie
Świeża papryka jest bogatym źródłem witaminy C (najwięcej wśród wszystkich warzyw), wapnia i żelaza. Zawarta w papryczce chili kapsaicyna ma właściwości bakteriobójcze i rozgrzewające. Przyrządza się z niej maści, stosowane przy bólach reumatycznych i mięśniowych. Ponadto przyspiesza proces przemiany materii, uniemożliwia substancjom toksycznym mutację komórek powodującą raka, a także zapewnia doskonałe samopoczucie dzięki wydzielaniu endorfin, tzw. hormonów szczęścia.

Opracowano na podstawie listów: Teresy Nowak z Krosna, Marty Kmieć z Masłowa, Teresy Kotulińskiej ze Stawu Kunowskiego.

Dziękujemy!

Fot.: archiwum Burda

Zobacz też: papryka faszerowana - 17 pomysłów