Kiwano (Ogórek rogaty, Afrykański melon rogaty) - to stosunkowo niedawno wyhodowana odmiana melona, która pochodzi z pustyni Kalahari, choć obecnie uprawiana też w południowej Afryce, Nowej Zelandii i Izraelu.

Owoce są owalne, długości 10-15 cm. Skórka początkowo przybiera barwę zieloną, by następnie zmienić się na jaskrawo-pomarańczową i czerwoną z jasnymi plamami. Charakterystyczne jest także to, że na skórce pojawiają się wypustki. Wnętrze owocu wypełnia zielonożółty, soczysty miąższ, zawierający jadalne nasiona.

Owoce kroi się na pół, można jeść je same, dodawać do sałatek i deserów. Kiwano jest kwaskowy i orzeźwiający, smakiem przypomina ogórka czy melona.

Tamarillo (Cyfomandra, Pomidor drzewiasty) – owoc pochodzący z Ameryki Południowej, głównie Peru, Chile i Kolumbii.

Owoce o jajowatym kształcie mają gładką, czerwonawą skórkę. Wewnątrz czerwonego galaretowatego miąższu znajdują się liczne nasiona, które też się je.

Owoce można jeść na surowo, jako dodatek do sałatek warzywnych i owocowych, ale także dodawać do zup, a zmiksowany owoc do drinków. Jeśli chodzi o smak, owoce te przypominają odrobinę pomidora. Wybierając je, bierzmy te lekko pomarszczone, wtedy wiadomo, że owoce są dojrzałe.

Salak (Oszpilna jadalna, Zalakka jadalna) - owoc drzewa z rodziny palmowatych, rosnącego w Indonezji.

Owoce rosną w kiściach przy podstawie palmy. Salak to jagoda o twardej łuskowatej okrywie brązowego koloru. W środku znajduje się biały jadalny miąższ, a w nim duża brązowa pestka. Smak jest słodki i kwaskowaty, jednak zależnie od owocu smak i konsystencja może się różnić: od bardzo suchej i kruchej do wilgotnej i chrupiącej.

Salakami żywią się tradycyjnie pielgrzymi z południowo – wschodniej Azji udający się do Mekki.

Durian (Rościan, Zybuczkowiec) - dzikie drzewa duriana rosną na Borneo i Sumatrze, ale powszechnie uprawia się je w Tajlandii, Indonezji, Malezji i Filipinach.

Zielonobrązowy owoc duriana jest duży, wagowo osiąga 4 kg. Owoc można łatwo poznać po skórce, która pokryta jest licznymi grubymi kolcami.

Kleisty i kremowy miąższ posiada owocowo – korzenny smak i posiada cebulowo – waniliowy aromat. Je się go na surowo lub po przetworzeniu stosuje jako dodatek do ciast, ciastek czy lodów. Jadalne są również nasiona, które smaży się na oleju, a następnie przysypuje cukrem i ugotowanym ryżem.

Dojrzałe owoce durianu mają nieprzyjemny zapach o silnym zapachu, dlatego w niektórych miejscach publicznych (np. w hotelach, gdzie zatrzymują się cudzoziemcy) spotyka się tabliczki z przekreślonym durianem i napisem 'no durian'.

Z drugiej zaś strony, durian przez azjatycką ludność uznawany jest za afrodyzjak.

Pitaya (Pitahaya, Smoczy Owoc) – to jeden z wielu gatunków kaktusa, pochodzącego z Meksyku i Ameryki Środkowej, choć obecnie uprawiany również w krajach Azji Południowo-Wschodniej.

Pitaya rozwija się z dużych, białych pachnących kwiatów, które kwitną tylko w nocy.

Owoce pitai mogą przyjmować różne kolory skórki i miąższu – od różowo-fioletowej skórki z białym miąższem (smoczy owoc) przez owoce o czerwonej skórce i takim samym miąższu po owoce ze skórką żółtą i białym miąższem.

Miąższ, z czarnymi pestkami, spożywany jest na surowo, a jego schłodzenie poprawia smak.  Jest słodki w smaku, dlatego oprócz jedzenia na surowo, robi się z nich także soki i wino.