Cud-malina!

Pulchne i soczyste, o słodkim smaku i aromacie z nutą cierpkości. Określane często jako 'królowe owoców jagodowych' ( z ang.'Queen of Berries' ) to jedne z ulubionych letnich owoców, które wręcz rozpływają się w ustach.

Istnieje ponad 200 różnych znanych gatunków malin. Odmiany czerwone są najczęstszym typem, lecz pojawiają się też żółte, białawe i ciemnofioletowe. Sezon malinowy zaczyna się w czerwcu i trwa do października. Znane były już w średniowieczu i uprawiane przez mnichów jako rośliny lecznicze. W XVII wieku popularność zyskały zarówno maliny czerwone, jak i ich żółta odmiana. Stanowią uosobienie przyjemności i zdrowia. Słodki smak malin nie jest jedynym powodem by oddać się ich rozkoszy. Owoce te bogate są w witaminę C, kwas foliowy, żelazo i potas, zawierają również duże ilości błonnika nierozpuszczalnego i nieco mniejsze błonnika rozpuszczalnego, który pomaga kontrolować poziom cholesterolu. Maliny są też dobrym źródłem kwasu elagowego oraz innych przeciwutleniaczy chroniących przed nowotworami. Gotowanie nie niszczy tych związków, więc dżem malinowy można również uznać za dość zdrowy, choć nie tak korzystny jak owoce w naturalnej postaci. Maliny zawierają 10 razy więcej przeciwutleniaczy niż pomidory lub brokuły. Wadą owoców jest to, że szybko się psują, należy więc zamrażać niewykorzystane resztki. Liście malin również są wykorzystywane w celach leczniczych, podczas leczenie biegunki lub przy nadmiernych krwawieniach miesiączkowych.

 

Wybór i przechowywanie
Maliny bardzo łatwo się psują i dlatego powinny zostać nabyte najwyżej dwa dni przed planowanym użyciem, najlepiej jednak tego samego dnia. Najlepiej szukać takich, które są pulchne, jędrne i mają intensywną barwę. Unikać należy tych, które są miękkie, lub zauważalna jest na nich pleśń. Przed zakupem warto też upewnić się, że maliny nie są zapakowane zbyt mocno w pojemnikach w opakowaniach jednostkowych, mogą być wtedy poniszczone lub zgniecione. O zepsuciu owoców mogą też świadczyć plamy lub oznaki wilgoci na pojemniku.

Maliny są jednym z najbardziej nietrwałych owoców, należy więc zachować szczególną ostrożność przy ich przechowywaniu. Przed schowaniem do lodówki powinno się usunąć zepsute i ewentualnie rozgniecione owoce, które mogą zanieczyszczać pozostałe. Następnie umieścić niemyte maliny z powrotem w oryginalnym opakowaniu lub rozłożyć na talerzu wyłożony papierowym ręcznikiem i pokryć warstwą folii. Maliny zachowują świeżość w lodówce przez jeden lub dwa dni. Nie należy zbyt długo przechowywać ich w temperaturze pokojowej lub w zasięgu promieni słonecznych, gdyż może to spowodować ich zepsucie. Warto ze świeżych owoców upiec ciasto z malinami lu przygotować lekkie desery.

Maliny można również zamrozić. W tym celu warto kupić je w większych ilościach, by móc korzystać z zapasów w okresie niedostępności świeżych owoców. Przed zamrożeniem umyć delikatnie owoce, tak aby utrzymać ich kształt, a następnie osuszyć papierowym ręcznikiem. Muszą być całkowicie suche, nim włożymy je do zamrażarki. Najlepiej ułóżyć je w jednej warstwie na blasze lub dużym płaskim talerzu i umieścić w zamrażarce. Dodanie odrobiny soku z cytryny do malin pomagają zachować ich kolor. Gdy maliny się zamrożą można przełożyć je do plastikowych worków lub specjalnych pojemników i dalej przechowywać w zamrażarce. Mrożone owoce powinny zostać wykorzystane w przeciągu 10-12 miesięcy.

Przeczytaj inne artykuły z cyklu owoc ma moc